• DOLAR
  $2.682,6400
 • EURO
  $0,7220
 • ALTIN
  $39.343,2900
 • BIST
  $141,2000
İncilâ Çalışkan
İncilâ Çalışkan
bandirmagazetecilercemiyeti@hotmail.com
Prof. Dr.TOMRİS BAKIR HANIM’I KAYBETTİK
 • 0
 • 26 Şubat 2020 Çarşamba
 • +
 • -

Bandırma’ya büyük hizmetleri geçen bilim kadını Prof. Dr. Tomris Bakır Hanım,  ülkemize açık hava müzesi olacak antik kent Daskyleion (Daskilâyon) ve Bandırma Arkeoloji Müzesi’ni kazandırmıştır.

Ergili Köyü yakınındaki Daskyleion antik kentini her yaz Temmuz-Ağustos aylarında, öğrencileriyle gelip devletin verdiği çok az ödenekle kazmıştır. Kazılar yirmi yıldan fazla sürdü. Tüm buluntular şimdi Bandırma Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor

Kazının ilk yılında erkek öğrenciler, Ergili İlkokulu’nun bahçesindeki çadırda; kendisi de kız öğrencileri ile İlkokulun lojmanında kalmıştı. Alçak gönüllü bilge Tomris Bakır Hanım, sempozyumda dinleyenlerine bilimsel ilk bulgularını açıklarken şunları da kıymet bilme duygusu ile eklemişti: “Evini ve özellikle buzdolabını, sıcak yaz günlerinde kazı ekibimize bırakan öğretmen ailesine teşekkür ederim, ayrıca minnet duygularımı da söylemeliyim.”

Her Bandırmalı’nın yüreğinde, Tomris Bakır Hanım için minnet duygularının yer aldığını da biliyorum. Işıklar içinde kalsın, Atatürk’ün açtığı akıl yolundan, bilim ışığında ilerleyen, Cumhuriyet kızı, “Bilim Kadını Tomris Bakır Hanım.”

Yine başka bir sempozyumda, Satrap sarayı kazılarından, dinleyenlere bilgiler verirken “İlkçağdaki Daskyleionlular çevreciydi. Sarayın atık sularını göle değil ters yöne veriyorlardı. Gölü hiç kirletmediler. Çünkü gölün balığından ve canlılarından yararlanıyor, göl sularını tarımda kullanıyorlardı” demişti. Sözlerini kanıtlayan çektiği fotoğrafları da göstermişti.

Arkeolojik kazıların ne kadar zor koşullarda gerçekleştiğini, parasal maliyetinin yüksekliğini dile getirirken “Biz Temmuz ve Ağustos aylarında iki ay gibi kısa zaman içinde kazabiliyoruz; defineciler üç yüz altmış beş gün kazıyor. Emeklerimize zarar veriyorlar,” diye Türkiye’nin tarihsel zenginliklerinin yağmalanmasını, yurt dışına kaçırılmasını, turistlere satılmasını acı biçimde dile getirmişti.

Ayrıca Bandırmalı iş sahiplerine, kurumlara, Belediyenin kazılar için yaptıkları yardım ve desteklere her sempozyumda teşekkür etmeyi unutmamış, arkeolojik kazılara katkılarından duyduğu sevincini dile getirmişti.

Kazı sırasında “Kutsal tapınma alanını” ortaya çıkardığı zaman, Daskyleion kazıları tamamlandığında buranın Efes gibi bir dini ziyaret, merkezi olacağını söylemişti.

Güle güle bilim kadını Prof. Dr. Tomris Bakır Hanım. Atatürk sizinle gurur duyuyor, insanın nerelerden, neleri yenerek, öğrenerek geldiğini bize gösterdiğiniz için biz de sizinle gurur duyuyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM