Basın Gazetesi
KARŞIMA HER YERDE ÇIKAN OTUZ YAŞ ÜSTÜ ADAMLAR
Sosyal Medyada Paylaş
10 Mart 2020
Sezen Öz

KARŞIMA HER YERDE ÇIKAN OTUZ YAŞ ÜSTÜ ADAMLAR

9 Mart. Yani solcu abiğlerin döviz eleştirme günü 🙂 ‘’Emekçi’’ kadınlar günü mü? Yoksa sadece ‘’kadınlar’’ günü mü tartışması zaten süregelen ve artık alıştığımız bir atışma. Sol çevreler ‘’emekçi’’ konusunda halen ısrarcı! Öte yandan ‘’emekçi’’ olmayan kadın bu günü benimseyemez mi ya da ‘’emekçi’’ sıfatını, kim, neye göre belirliyor merak konusu…

Ben; 8 Martlarda genelde İstanbul’da olup, gelenekselleşen Feminist Gece Yürüyüşünde hazır bulunuyordum. Bu sefer Bandırma’da olmamdan mütevellit buradaki yürüyüşe katılmak istedim. Herhangi bir oluşuma bağlı olmaksızın, evde kendi yaptığım pankartlarla yürüyüşe katıldım. Birkaç kadın arkadaşım da benimleydi.

Ortam beklediğimden de kalabalıktı, epey de güzeldi. Benim dövizlerimin eleştiri odağı olmasını saymazsak keyifliydi de. Kadın arkadaşlardan olumlu ve sevimli tepkiler aldık. Fakat tanımadığım bazı erkekler tarafından saldırgan yorum ve eleştiriler aldım. Özellikle ‘’ISSIZ ADAMLARI ÖLDÜRECEĞİS’’ sloganı sanırım tedirginlik yarattı. ‘’Kim yaptı bunu?’’, ‘’Bu ne demek şimdi’’, ‘’Öldürücez derken’’ tarzında şeyler söylendi.

Basit bir hicvi bile açıklamak zorunda olmak ise beni hayli üzdü. Detaylıca açıklama yapmama rağmen ısrarla anlamadılar, anlamak istemediler. Bilirsiniz bu işlerin de en iyisini onlar bilir! Bu sataşmaları genelde 30 yaş üstü erkeklerin yapması da ayrıca ilgimi çekti açıkçası. ( Yazının başlığı Pamela’nın ‘’İstanbul’’ şarkısından alıntıdır.) Üstlerine alındılar herhalde…

Fotoğrafı yorumumla birlikte kendi twitter hesabımdan da paylaştım. Kısa sürede beklediğimden çok daha fazla ilgi gördü. Beraberinde orada da tartışmalar süregeldi. Çoğu erkek tarafından seviyesizleştirildi, argolar konuştu. ( https://twitter.com/sezennoz/status/1236718758854615044 )

Çağan Irmak’ın ‘’Issız Adam’’ filminden sonra böyle bir tabir oluştu, biliyorsunuz. Şehirli, yalnız, bunalımlı, ne istediğini bilmeyen, sadakatsiz, ‘’ben seni üzerim kızım’’cı, genelde 30 yaş üstü herifler yani… Her yer bunlarla doldu, moda oldu. Kastettiğim şey bu türlerin kadınları üzdüğü ve kadınların da artık bu tip erkekleri ‘’öldürmesi’’ gerektiği.

Buradaki öldürme tabiri elbette ki mecazen. Kendi içlerinde öldürmeleri gerektiğinden bahsediyorum. Yani; kadınları bilerek üzen, yıpratan, yaşam enerjilerini çalan bu toksik adamlardan artık vazgeçmelerini, bunu yapmaya da önce kendi içlerinden başlamalarını öneriyorum. Naçizane…

Bir adet yorum var.

  1. Bu coğrafyada görülecek okadar şey var ken iki genç kızın espirili kendi düşüncelerini yansıtmalarınımı görüyorsunuz, işiniz mi yok ? Açlık sınırına, cumartesi annelerine, taciz, tecavüzlere mültecileri neden görmüyorsunuz?

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır ©2020