• DOLAR
  $3.296,4700
 • EURO
  $1,5052
 • ALTIN
  $43.790,8900
 • BIST
  $283,1600
Çiftçi gübre fiyatlarına müdahale bekliyor

Çiftçi gübre fiyatlarına müdahale bekliyor

Balıkesir Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, Covid-19 salgınıyla birlikte tarımsal üretimin öneminin ortaya çıktığını söyledi.  

Balıkesir Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, çiftçinin tam ihtiyacı olduğu dönemde nitrat gübre fiyatlarının yüzde 40 arttığına dikkat çekti. Gübrenin tarımsal üretimdeki en önemli girdilerden biri olduğuna işaret eden Dönmez, üretim sürecinin aksamaması için gübre fiyatlarına acilen müdahale edilmesi gerektiğini vurguladı.

ÇİFTÇİNİN EVDE OTURMASI MÜMKÜN DEĞİL

Beslenmenin hayati bir gereklilik olduğunu vurgulayan Dönmez, “Çiftçilerimiz de herkes gibi endişeli ancak ülkemizin gıda ihtiyacını karşılamak için evlerinden çıkmak, tarlaya gitmek durumundalar. Tüm kesimlere “evde kal” çağrısı yapılırken çiftçilerin evde oturması mümkün değil. Sofraya gelecek her türlü besinin üretiminde doğrudan katkımız var. Bu yüzden üretmemiz gerekiyor. Salgınla mücadele ettiğimiz bu süreçte gıdaya erişimde sıkıntı yaşamıyorsak, çiftçilerimizin gösterdiği fedakarlık sayesindedir” diye konuştu.

ÇİFTÇİ ÖNÜNÜ GÖREMİYOR

Covid-19 salgını nedeniyle önünü görmekte güçlük yaşayan tarımsal üreticilerin borçlarını ödemesine imkan bulunmadığını dile getiren Dönmez, üretimin aksamaması için, çiftçilerin acil çözüm bekleyen sorunlarının çözüme kavuşturulması gerektiğine vurgu yaptı. Dönmez, “Gıda güvencemizi korumak istiyorsak, üreticilerimize daha fazla destek vermek, tarımsal üretimimizi artırmak zorundayız. Ekonomik anlamda açıklanan paketlerin içinde ne yazık ki çiftçi yok. Mazot ve gübre destekleri önce ödeniyor ama bunlar yeterli değil. Üreticinin, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatif Kredi borçları acilen faizsiz ertelenmeli. Ve uzun vadeli faizsiz kredilerle desteklenmeli. Çiftçi üretirse borçlarını öder. Bir yere kaçacak durumu yok” dedi.

DESTEKLEME KAPSAMINA BALIKESİR’DE ALINMALI

21 ilde atıl durumdaki arazilere ekim için açıklanan yüzde 75 tohum desteği kapsamında Balıkesir’in olmamasına anlam veremediğini ifade eden Dönmez,  desteğin genişletilmesi ve Türkiye’de tarımın en güçlü illerinden olan Balıkesir’in destek kapsamına alınması gerektiğini savundu.

Haber: Kaan BİNGÜL / Fotoğraf: Zeki KARADENİZ  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?