• DOLAR
  $2.479,6300
 • EURO
  $0,7058
 • ALTIN
  $37.849,9000
 • BIST
  $136,8600
COVID-19, proje üretmelerini engelleyemedi

COVID-19, proje üretmelerini engelleyemedi

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi(BANÜ), dört takım ve dört projeyle TEKNOFEST 2020’de yarışmaya hazırlanıyor. Salgın nedeniyle, atölyelerinde çalışma fırsatı bulamayan öğrenciler, çalışmalarına evlerinde devam ediyor.

 

GTT’DEN DİKKAT ÇEKEN PROJE

22-27 Eylül 2020 tarihleri arasında, Gaziantep’te yapılacak Teknofest 2020’ye, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, dört takım ve dört projeyle yarışabilmek için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Alçak-Orta irtifa roket ve model uydu kategorilerinde yarışacak takımlar içerisinde Robotik’, ‘Derin Öğrenme’, ‘Tarım Teknolojileri’ gibi alanlarda kendilerini geliştirmek isteyen öğrenci ve akademisyenlerden oluşan Gönen Teknoloji Takımı(GTT)’nın hazırladığı proje ise dikkat çekiyor.  GTT, ülkemiz ve dünya süt endüstrisinde ciddi kayıplara yol açan, Mastit hastalığı teşhisinde kullanılabilecek, kızılötesi sensör geliştirme projesi hazırladı. Öğrenciler bu projeleriyle tarım teknolojileri kategorisinde yarışacak. Ön başvuru aşamasını geçen ‘Nova Rocket Team’ bin 500 metre alçak irtifa ve ‘Supernova Rokcet Team’ 3 bin metre orta irtifa roket yarışmasına katılırken, ‘Gönen Teknoloji Takımı’ tarım teknolojileri ve ‘BASAT’ takımı model uydu kategorisinde yarışacak.

ROKETE BANÜ DAMGASI

Teknofest 2020’de yarışmak üzere iki farklı kategoride hazırlanan iki takım Havacılık ve Uzay Topluluğu öğrencilerinden oluşuyor. Alçak İrtifa(bin 500 metre) roket yarışmasında, danışmanlığını Dr. Öğr. Üyesi Onursal Çetin’in yaptığı ‘Nova Rocket Team’, Orta İrtifa (3 bin metre) roket yarışmasında, danışmanlığını Dr. Öğr. Üyesi Adem Dalcalı’nın yaptığı ‘Süpernova Rocket Team’, salgın nedeniyle üniversitedeki atölyelerinden uzak kalmalarına rağmen evlerinde yaptıkları çalışmalarla ön tasarım aşamasını başarıyla geçtiler.

‘BASAT’ ZORU SEVİYOR

Yüksek lisans ve lisans öğrencilerinin oluşturduğu ‘BASAT’ takımı ise TÜRKSAT Model Uydu yarışmasında, aktif iniş sistemi ve video aktarımı kategorisinde yarışacak. Danışmanlığını Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Nuri Seyman’ın yaptığı takım 1 Haziran 2020 tarihinde teslim edecekleri Kritik Tasarım Raporu için çalışmalarını olağanüstü koşullara rağmen büyük bir azimle evlerinden devam ettiriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?