• DOLAR
  $2.626,2500
 • EURO
  $0,7529
 • ALTIN
  $39.683,9100
 • BIST
  $144,2700
Bandırma’da beş mahalle riskli bölgede

Bandırma’da beş mahalle riskli bölgede

Sağlık Bakanlığı’nın ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasında Covid-19 riskini içeren haritaya göre Bandırma’da, Haydarçavuş, Sunullah, Paşabayır, 17 Eylül ve 100. Yıl Mahalleleri en riskli bölgeler olarak öne çıktı.

Sağlık Bakanlığı tarafından kullanıma sunulan, ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasına yeni gelen güncellemeyle, Covid-19 testi pozitif olan kişilerin yoğun olarak bulundukları bölgeler, mahalle mahalle görülebilecek. Bandırma’nın vaka yoğunluğu haritası da ortaya çıktı. Şehirde en fazla nüfus yoğunluğunun olduğu bölgelerde Bakanlığın paylaştığı bilgilere göre vaka yoğunluğunun kırmızı ile gösterilerek, ne derece yoğun olduğu açık belli oluyor. Haritaya göre; Bandırma’da Haydarçavuş, Sunullah, 17 Eylül, Paşabayır ve 100. Yıl Mahalleleri en riskli bölgeler olarak öne çıktı.

‘HAYAT EVE SIĞAR’ UYGULAMASINI İNDİRMEK ÜCRETSİZ

Kullanıcılar sadece yakın çevresindeki değil, diğer tüm illerdeki vaka yoğunluklarını da görebiliyor. Uygulama, her gün kullanıcılara sağlık bilgilerini soruyor. Kullanıcılar, ‘Ailem’ bölümüne dahil ettikleri insanlardan herhangi biri pozitif ya da temaslı ise uyarılıyor. Virüs hakkında detaylı bilgi paylaşan Hayat Eve Sığar uygulaması, doğrudan T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirildi. Şu an App Store ve Google Play Store üzerinden ücretsiz indirilebilen uygulama, COVID-19 salgınının kontrol altına alınması ve enfekte olan kişilerin takip edilmesi için geliştirildi.

“BALIKESİR’DE VAKA SAYISI AZALIYOR”

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz korona virüs sayılarında düşüş yaşandığını söyledi. Vaka sayılarındaki düşüşün rehavete yol açmaması gerektiğinin önemle altını çizen Yavuzyılmaz, “Çiçekler açmaya başladı ama henüz bahar gelmedi. Tedbiri elden bıraktığımız anda bu virüsün en güçlü kısmı yayılma hızı. Biz tedbirlerimizi almaya, kendimizi mümkün olduğu kadar izole etmeye devam ediyoruz” dedi. Balıkesir’de ölüm oranlarında artışın yüksek olmasını 65 yaş üstü vatandaşların çoğunlukta olmasına bağlayan Yavuzyılmaz, Balıkesir’de 50 yaşın altında hasta kaybının olmadığını söyledi.

“YÜZE YAKIN SAĞLIK ÇALIŞANINA VİRÜS BULAŞTI”

Balıkesir’de sağlık çalışanlarına korona virüs mücadelesinde gösterdiği emekten dolayı teşekkür eden Yavuzyılmaz, il genelinde yüze yakın sağlık çalışanının virüse yakalandığını söyledi. Yavuzyılmaz, “Bu çok kolay bir iş değil. 1 milyon 250 bin nüfuslu ilimizde bizim sağlık personeli sayımız üniversiteyi de kattığımızda yaklaşık 15 bin. Oradaki yüz rakamının oran olarak ne kadar yüksek olduğunu da söylemek istiyorum. 15 binde yüz rakamı yüksek bir oran. Canını ortaya koyan tüm sağlık çalışanı arkadaşımın eline, emeğine sağlık. Onlar bu anlamda bu işin gerçek kahramanları. Ama tekrar tekrar söylüyorum herkes; merkezi yönetimden yerel yönetiminden, sivil toplumundan, iş adamından herkes bu sürece inanılmaz destek verdi. Ben tüm Balıkesir’e bu anlamda çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Haber Merkezi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?