• DOLAR
  $2.384,6200
 • EURO
  $0,5992
 • ALTIN
  $35.997,0300
 • BIST
  $105,0000
SINIFI BÖLEN FEMİNİZM DEĞİL PATRİYARKADIR!

SINIFI BÖLEN FEMİNİZM DEĞİL PATRİYARKADIR!

Bugün 1 Mayıs, kutlu olsun!

Ben, yazı başlığı olarak da, (bence ikonikleşmiş ) bu harika pankartı seçtim 🙂 Size bu yazıda klişeleşmiş tarihsel bilgi ve kutlamalardan değil, biraz farklı bir konudan bahsetmek, elimden geldiğince açmak istiyorum.

1 Mayıs kutlanırken, yıllarca kadın iş gücü ve emeğinin görmezden gelinmesi, neticesinde gelen eleştirilerle feminizmin sol fraksiyonlarca ‘’ayrıştırıcı’’ olarak görülmesine yol açtı. Mücadeleyi böldüğü, bunun sınıf mücadelesinden daha çok liberal bakış açıları ve oluşumlar olduğu iddia edildi, çoğunca benimsendi. Böylece feminizm dışlanmış oldu. İlginin ve dikkatin başka yerlere dağılmasına izin verilmedi.

Başlarda, genelde sol gruplar içinde ortaya çıkmaya başlayan kadın hareketi, hep bir ön adla, bir oluşuma bağlı kaldı. Yani tek başlarına değil de belirli bir kitlenin bünyesinde, adeta; ‘’işte siz de burada çıkarın sesinizi’’ der gibi bir ortam sağlandı. Her şeyin en iyisini bilen solcu abiler kadın mücadelesinin emekle ilişkilendirilip, seslerinin daha da yükselmesinden rahatsız olmuş olabilirler mi? Bence dümdüz öyle çünkü. İş, kadın meselesine gelince öyle berraklaşıyor ki her şey… Erkeğin olduğu yerde ‘’otorite’’ de otomatikman bitiveriyor. Aman sarsılmasın!

Örnek vermek gerekirse; bugün dünya bir pandemi ile uğraşıyor. Bunun öncesinde küreselleşen bir Suriye meselesi ve mülteci sorunu. İklim krizi, küresel ısınma…

Bitmek bilmeyen hırslarımız, tüketim alışkanlıklarımız, devletlerin çoğalma, işgal etme arzusu… Gezegenimizi bu hale biz getirdik, bedellerini de bir şekilde hepimiz ödüyoruz. XXI. Yüzyılda, bugün hala dünyayı ‘’erkekler’’ yönetiyor, toksik erkeklik zehirlemeye, yok etmeye devam ediyor. Kapitalizm, daha doğrusu Patriyarkal Kapitalizm hala dimdik ayakta ve nelere sebep olduğunu da her gün yaşayarak görüyoruz…

Ayrıca;

Aaa, bakın; belki şaşıracaksınız ama bu topraklarda ilk 1 Mayıs şiirini de bir kadın yazmış! Osmanlı Kadın Hareketinin öncülerinden olan Yaşar Nezihe Bükülmez (1934 Soyadı Kanunuyla seçtiği soyadı ile) 1923 yılının Mayıs ayında bu şiiri kaleme alıyor. Şiir, bugün; Türkçe yazılan ilk 1 Mayıs şiiri olarak kabul ediliyor.

Kadınlar her zaman bu mücadelenin içindeydiler. Onları yok sayamazsınız, görmezden gelemezsiniz. Mücadele dışına itemezsiniz! Sınıfı bölen feminizm değil, patriyarkadır..!

 

NOT:

*patriyarka: Yunanca pater (baba) ve archie (köken ve komutanlık) sözcüklerinin birleştirilmesinden meydana gelir.

Erkeklerin iktidarı elinde tuttukları bir toplumsal formasyonu, ya da daha basitçe, erkek iktidarını adlandırır. Dolasıyısyla ‘’erkek egemenliği’’ ya da kadınların ezilmesi ile neredeyse eşanlamlı bir sözcüktür. Yani patriyarka, sözlük anlamı itibariyle ‘’baba otoritesi’’ demektir. (Helena Hırata, Françoise Laborie, Helene Le Doare, Daniele Senotier, Eleştirel Feminizm Sözlüğü, çev., Gülnur Acar- Savran. Ankara: Dipnot Yayınları, 2015. )

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?