• DOLAR
  $1.270,1600
 • EURO
  $0,2536
 • ALTIN
  $31.002,0000
 • BIST
  $124,6800
Poşette ekmeğin 38 yıllık hikayesi

Poşette ekmeğin 38 yıllık hikayesi

Poşette ekmek uygulamasının, 38 yıl önce Türkiye’de ilk kez Bandırma’da uygulandığı ortaya çıktı. Uygulamanın bakanlık değil, sıkıyönetim döneminin atama Belediye Başkanı Albay Servet Borulday’ın talimatıyla encümen kararıyla uygulanması şaşkınlık yarattı.

Koronavirüs sonrası hayatımıza giren poşette ekmek uygulaması, 38 yıl önce Türkiye’de ilk kez Bandırma’da uygulandı. Sıkıyönetim tarafından atanan Belediye Başkanı’nın talimatıyla başlayan uygulama, Albay Servet Borulday’ın görevinin bitmesiyle sona erdi. Koronavirüs salgınına alınan tedbirler kapsamında ekmeklerin açıkta satılması Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nden yayınlanan genelgeyle yasaklanmıştı. 1998 ve en son 2012 yılında Türk Ticaret Kanunu’ndaki değişiklikle uygulama başlamış, “Evinize girmeden önce poşete girecek” afişleri ile duyurulmuştu. Ancak denetimler yapılmayınca bu uygulama da başarılı olamamıştı.

BAŞKAN GİTTİ, UYGULAMA BİTTİ

Belediye’de 42 yıl hizmet veren ve 11 Belediye Başkanıyla çalışan eski Yazı İşleri Müdürü Faruk Sevgican, 1982 yılında Bandırma’da ekmeğin poşete girme hikayesini anlattı. Sevgican, “Sıkıyönetim tarafından atanan ve 1982-1984 yılları Belediye Başkanlığı yapan Albay Servet Borulday’ın başkanlığındaki encümen kararıyla 1982 yılında ekmeklerin poşette satılması kararlaştırıldı. Ve bir süre ekmekler poşette satılmaya devam etti” dedi. O döneme dair anılarını paylaşan Sümer Ekmek Fabrikası sahibi Hasan Sümer, “Karar sonrası bütün fırın sahipleri çok şaşırdı. Belediye Başkanı Servet Borulday’ın görev süresi bitince, zaten birçok soruna neden poşet uygulamasından vazgeçildi. Fırıncılarda rahatlamış oldu” diye konuştu.

Haber: Erdem ÖZCAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?