Basın Gazetesi
NEREYE BAKIYOR BU BAŞKANLAR?
Sosyal Medyada Paylaş
13 Mayıs 2020
Kaan Bingül

NEREYE BAKIYOR BU BAŞKANLAR?

Bu fotoğraf, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 7 Ağustos 2019 tarihinde Bandırma’ya geldiğinde, Levent Mahallesi’nde çekildi.

4 bin 700 mahalle sakininin yaklaşık 25 yıldır iç içe yaşadığı,  Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğü’nün, Ağıldere Mevkii’ndeki şlam atık sahasına bakıyorlar hep birlikte.

Seçim öncesi, Ağıldere’yi “Millet Bahçesi” yapacağı müjdesi veren Yücel Yılmaz’ın fotoğraftaki bakışından, atık sahasını hayatında ilk kez gördüğü anlaşılıyor.

Yılmaz’ın, 25 kişiden oluşan ve gece gündüz çalışıyorlar, diye övdüğü proje ekibinin ise sahayı hiç görmediğine eminim.

Durumun vahameti karşısında dudaklarını ısıran Yücel Yılmaz’ın hayallerinin yıkıldığı belli oluyor. Oysaki bölge ağaçlandırılıp “Millet Bahçesi” yapılacak, Bandırmalılar orada çoluk çocuk gönüllerince yuvarlanabilecekti!

“İyi ki bu topa girmemişim” diyen Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun’un, uyumlu çalıştığı Yücel Yılmaz’ın içine düştüğü duruma üzüldüğü net şekilde görülüyor.

Gelelim Ağıldere gerçeklerine…

Yücel Yılmaz, seçim vaadini açıkladığında, CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, 18 Mart 2019 tarihinde konuyu TBMM gündemine taşıyıp “Vadettiğiniz tesis zaten 2020 yılının Nisan ayında kaldırılıp, yeşillendirilecek. Bunu Eti Maden yapmak zorunda. Protokol böyle” sözleriyle Yılmaz’ı eleştirmişti.

O dönemki Belediye Başkanı Dursun Mirza da, Akın’ın sözlerine destek verip sözleşmenin 2020 yılında biteceğinin altını çizmişti.

Biri müjde verip, diğeri eleştirirken, Eti Maden Genel Müdürlüğü 08 Nisan 2019 tarihinde,    “Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğüne ait Buhar Santrali, Arıtma Tesisi, Boraks ve Borikasit Fabrikalarından çıkan 1 milyon 204 bin 500 ton şlam, kömür külünün ve arıtma çamurunun kamyonlara yüklenmesi, Ağıldere Mevkiine nakli, boşaltılması ve döküm sahalarında tesviye edilmesi hizmet alımı” için ihale düzenledi.

İşe başlama tarihi 01 Mayıs 2019, işin sona erme tarihi ise 30 Nisan 2021.

Evet, yanlış okumadınız.

Eti Maden Genel Müdürlüğü, 2020 yılında sözleşmesi bitecek alan için 2021 yılına kadar hizmet alımı ihalesi düzenledi.

Hiçbirinin ruhu duymadı…

Ağıldere mevkii, son olarak 5 Mart 2020 tarihinde düzenlenen Bandırma Belediye Meclisi’nin gündem maddelerinden biriydi

Eti Maden Genel Müdürlüğü, 2020 yılında protokolün dolduğunu, şlam atıklarını 2026 yılına kadar dökmek için yeni protokol yapmayı istediklerini bildiriyordu.

İstek, encümene gönderildi.

Hepimize geçmiş olsun.

9 ay geçtikten sonra neden bu fotoğrafı kaleme aldım derseniz; Ağıldere mevkii, bölgemizdeki siyasetçilerin bakıp anlamadıkları, Da Vinci tablosudur.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ağıldere’ye nasıl bakıyorsa Kazdağları ve Madra Dağı’na öyle bakıyor. Ve o yüzden vatandaşa “Millet Bahçesi” vadederken İvrindi’de faaliyet gösteren altın madenini ziyaret ediyor.

2019 yılı Ağustos ayında “Kazdağları’nın Üstü Altın’dan Daha Değerlidir” pankartıyla Kazdağı’nda “Su ve Vicdan” nöbetine katılan Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, 3 ay sonra mecliste, Madra Dağı’ndaki altın madenine kabul oyu veriyor.

Bakıyor, anlamıyorlar…

Çevrelerindeki doğal cennetin sermayeye peşkeş çekilmesine göz yumup, vatandaşı yapay “Millet Bahçesi”yle kandırmak istemeleri bundan.

Ağıldere’de olduğu gibi ruhları duymayacak, Kazdağı ve Madra Dağı da elden gidecek.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır ©2020