Basın Gazetesi
BELEDİYE’DE İŞE KİMLER ALINDI MERAK EDİYOR MUSUN?
Sosyal Medyada Paylaş
15 Mayıs 2020
Kaan Bingül

BELEDİYE’DE İŞE KİMLER ALINDI MERAK EDİYOR MUSUN?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 26 Temmuz 2019 tarihinde yerel yönetim politikalarını belirlemek amacıyla belediye başkanlarının katılımıyla, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde bir çalıştay düzenledi.

Kılıçdaroğlu, “Martın Sonu Güzel Oldu” sloganının öne çıktığı ve partisinin yerel yönetimler ilkelerini açıkladığı çalıştayda, birkaç konunun özellikle altını çizdi.

Belediye başkanlarına seslenen Kılıçdaroğlu: “Yönetici atamalarında liyakat esasına mutlaka uyunuz. Partizanca uygulamalardan kesinlikle kaçınınız. Belediyeyi ‘adaletle’ yönetiniz. Hakkı, hukuku ve adaleti her ortamda savununuz ve gereğini yapınız. Böylece size oy vermeyenlerin dahi size saygı duymasını sağlarsınız.”  diyordu.

Hangi siyasi görüşten olursa olsun kimsenin hayır diyemeyeceği, yerel yönetim anlayışının yol haritası…

Bandırma Belediyesi, geçtiğimiz günlerde İŞKUR üzerinden 47 kişiyi işe aldı.

Listedeki bazı isimleri görünce, Kılıçdaroğlu’nun tavsiyelerinin kulak ardı edildiğini anladım.

Listede CHP Belediye Meclis Üyesi Abdullah Erbay’ın kızı da var, CHP Belediye Meclis Üyesi Sıtkı Ağan’ın yanında çalışan elemanının eşi de.

Şirket Müdürü Metehan Turan’ın yakın arkadaşı da var, CHP üyeleri de.

Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.

Belediye Başkanı Tolga Tosun’un seçim döneminde şoförlüğünü yapan Metehan Turan, seçim sonrası şoförlükten Belediye Şirket Müdürlüğü’ne terfi etmiş, Belediye Başkan Yardımcısı Metin Ok’un yeğeni, mevcut çalışanlardan daha yüksek bir maaşla Sanat Kafe’de işe başlamıştı.

Kadrolaşmanın ilk adımı o zaman atılmıştı.

Soruyorum şimdi…

Yönetici atamasında liyakat var mı?

Hayır!..

Partizanca uygulamalardan kaçınılmış mı?

Hayır!..

Mart’ın sonu güzel olmuş yandaşa,  vatandaş kalmış yine kara bahtıyla baş başa.

Kuşcenneti’nden Mehmet Amca’nın işçi maaşıyla okuttuğu, Mimar Sinan Üniversitesi’nden mezun kızı Sezen, işsiz…

Kayacık Mahallesi’nden Ayşe Teyze’nin gözünden sakındığı, Hacettepe Üniversitesi’nden mezun torunu Özgür, işsiz…

Sunullah Mahallesi’nden Şener Amca’nın Meslek Lisesi mezunu oğlu Mahir, işsiz…

Ve daha nice Bandırmalı genç…

Bandırma halkı o mevki ve koltukları, kendi çıkarınız için kullanın diye emanet etmedi sizlere. O yüzden işe gerçekten ihtiyacı olanların hakkını gasp edenler, bir an önce gereğini yapmalılar.

Yıllardır işe alımlardaki adaletsizlik nedeniyle, aile şirketine dönen Bandırma Belediyesi’nin içi fokur fokur kaynıyor.

Aile şirketi dedim diye abartıyorum sanmayın.

Ana kız, baba kız, baba oğul, iki kız kardeş, son alımlarla birlikte abi kardeş çalışacaklar var. Yeğenleri saymıyorum bile.

Hal böyleyken, bir iki sene önce işe başlayan müdürün, meclis üyesinin çocuğu, aynı işi yaptığı 10 yıllık personelden fazla maaş alıyor.

Bir de ihtiyaç fazlası; atsan atılmaz, satsan satılmaz bankamatik çalışanları var.

Nereden tutsanız elinizde kalıyor.

Maaş adaletsizliğinin en büyük mağdurları ise salgınla mücadelenin sahadaki görünmez kahramanları KHK’lı belediye işçileri.

6 ayda bir yüzde 4 zamma mecbur bırakılan maaşları, enflasyon karşında günden güne eriyor.

KHK’lı işçilerin “Eşit İşe Eşit Ücret” umudu “Toplu Sözleşme Görüşmeleri”nde gerçeğe dönüşür umarım.

“İnsan yalnızca söylediklerinden değil, sustuklarından da sorumludur” diyor Aziz Nesin.

Susmayacağız…

Ve kulak verip Nazım’a;

“Beklenen günler, güzel günlerimiz ellerinizdedir,

haklı günler, büyük günler,

gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan,

ekmek, gül ve hürriyet günleri.

 

Paranın padişahlığını,

karanlığını yobazın

ve yabancının roketini yenecek işçi sınıfına selâm!” duracağız…

5 adet yorum var.

 1. Helal sana Kaan. Bu yazınla kafamızda ki ön yargıyı bir nebze olsun kırmayı başardın. Bundan sonra seni çakma duayen abinizden ve zübük çetesinden ayrı değerlendirmeye çalışacağım. Düşman listemden seni sildim. Sen kendi yolunda böyle devam et..

 2. 8|
  işe alınanlar onlarında bir işte çalışma hakları var elbette.Olabilir diye düşünebilir insanlar.

  Bir de ihtiyaç fazlası; atsan atılmaz, satsan satılmaz bankamatik çalışanları var.Cümlesi
  İşte orası en kötü olan.

 3. Yüreğine sağlık belediyelerdeki liyakatsız işe alımlar ve adam cılığı yazmışsın. Bu durum sadece CHP’li belediyelerde değil AK partili belediyelerde de oldukça fazla ancak bazı basın mensupları belediyelerden aldıkları çeşitli ücretler sebebiyle bunları dile getiremiyor. Yazılarınızın devamını bekliyoruz

 4. O bankamatik çalışanların hemen hemen tamamı Dursun Mirza tarafından işe alındı onu da belirtelim de, insanlar yanlış anlamasın demi aslan gazeteci

 5. Öncelikle böyle bir yazıyı yazdığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Bandırma’da maalesef belediyedeki dönen torpilleri adam kayırmaları partizanlığı dile getirdiğinizde belli bir kralcı grup tarafından direk linç ediliyorsunuz üstelik adınız gericiye yobaza ak trole çıkıyor bu böyle uzar gider . Bende başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum 2013 senesinde belediyeye eleman alımı olacak dediler CV hazırlayıp insan kaynakları bölümüne başvurdum ardından görevli kişi bana aktif olarak CHP ye üyeliğimin olup olmadığını sordu bende siyasi görüş kişiye özeldir bunu sorgulama hakkınız yok ayrıca hiçbir siyasi partiye oluşuma kaydım yok diye belirttim ve bana verdiği cevap şaka gibi CHP üyeliğin yoksa işte yok oldu vs vs Yani kısacası hayal kırıklığına uğradım ve yıllar sonra bu eleştirel yazıyı görüp mutlu oldum umarım sayın Belediye Başkanımız Tolga Tosun bu haksızlıklara son verir ve belediyemiz her kesimi her vatandaşımızı aynı ölçüde kucaklar iş imkanı sağlar . Dip Not bu yazdıklarından ötürü beni ak partili yandaş trol vb şeylerle itham edebilirler ama asla partili biri değilim sonuna kadar Türkçüyüm Atatürkçüyüm nokta

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır ©2020