• DOLAR
  $3.493,1500
 • EURO
  $1,0920
 • ALTIN
  $56.651,0400
 • BIST
  $171,3000
“Salgın fırsata çevrildi”

“Salgın fırsata çevrildi”

Emek Partisi Bandırma İlçe Örgütü yaptığı açıklamada, sermaye sınıfı ve iktidarın salgını fırsata çevirmek istediğine dikkat çekti.

Emek Partisi Bandırma İlçe Örgütü, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Sermaye sınıfı ve iktidarın, darbe girişimi, deprem ve salgın gibi her krizi sömürüyü katmerleştirmek, baskı ve gericilikle varlığını sürdürmek için fırsata dönüştürüldüğü vurgusu yapılan açıklamada, “Sermaye sınıfının, salgın gerekçesi ile işsizlik fonunda biriken paralarla, hazinenin bütün olanaklarının kendilerine sunulmasına, SGK primlerinin ve vergi borçlarının ertelenmesine, teşviklerle, açıklanan paketlerle sürekli kaynak aktarılmasına doyamıyor” görüşlerine yer verildi.

“SÖMÜRÜ HER GEÇEN GÜN ARTTIRILIYOR”

Sömürünün her geçen gün arttırıldığı süreçte, işçilere “Mess-safe” boyunduruğu dayatıldığına dikkat çekilirken, “Her koşul ve şartta sürmesi için toplama kampları benzeri izole üretim alanlarını, işten atmaları, ücretsiz izin, yıllık izinlere el koyma, hafta tatilini yok etme, ikramiye vb. ücretleri kaldırma ve esnek çalışmanın bin bir türlüsünü dayatıyor. Erdoğan-AKP iktidarı koronavirüse karşı “evde kal” çağrılarını ve sokağa çıkma yasaklarını kullanıyor; politikalarına karşı ses çıkaranların, tepki gösterenlerin engellenmesi için cezaları, kısıtlamaları, yasakları baskıyı çok yönlü olarak yoğunlaştırmanın vesilesi yapıyor.” denildi.

“KAPİTALİZMİN VAHŞİ BİR SÖMÜRÜ SİSTEMİ OLDUĞU GÖRÜLDÜ”

Salgının, kapitalizmin vahşi bir sömürü sistemi olduğunu daha görünür hale getirdiğinin altı çizilirken, açıklamanın devamında şu görüşlere yer verildi:

“Türkiye’de salgın döneminde açıklanan paketlerle; kapitalist şirketler için 98 milyar, işçi emekçi halk için 2 milyar kaynak ayrıldı. Bu sistem emekçilerin baskı altında tutulmasına, işçilerin emek güçlerinin sömürülmesine dayanıyor. Ayrımcılık gözeten virüs değil, kapitalist sistem ve patronlardı. Salgın koşullarında zorunlu olmayan çarklar da dönerken, yükün ve riskin paylaşımı, adaletsizliği ve eşitsizliği artırdı. Meclisteki partilerin liderlerinden, belediye başkanlarına, bilim insanlarından sağlıkçılara, avukatlardan mühendislere, kadınlardan işçilere itiraz eden herkesin terörle ilişkilendirilmesi yetmedi, siyasette iktidar ve yandaşlar tarafından darbe tartışması yürütülüyor.”

“HALK SAĞLIĞI HAKTIR”

“Seçimle alınamayan belediyeler kayyum darbesi ile ele geçiriliyor, halk tarafından seçilmiş milletvekillerinin vekillikleri düşürülüyor, seçmen iradesi yok sayılıyor. Meclisteki partilerin liderlerinden, belediye başkanlarına, bilim insanlarından sağlıkçılara, avukatlardan mühendislere, kadınlardan işçilere itiraz eden herkesin terörle ilişkilendirilmesi yetmedi, siyasette iktidar ve yandaşlar tarafından darbe tartışması yürütülüyor. Darbe iddialarının bir yandan muhalefeti baskı altına alıp sindirmek, öte yandan kendi baskıcı, antidemokratik uygulamalarına meşruiyet sağlamak için ortaya atılması, yandaşların, televizyonlardan tüm muhalifleri açıkça katletmekle tehdit etmesine kadar varıyor. Sömürüyü katmerleştirmek, baskıyı artırarak tek adam rejimini güçlendirmek için; işçilere, kadınlara, çocuklara, mühendislere, avukatlara, belediye başkanlarına dahası muhalif ve ilerici görülen her şeye ve herkese saldırıyorlar. Saldırıların hedefi olan bütün kesimler olarak birleşip, demokratik hak ve özgürlükler için mücadele edelim. Halk sağlığı haktır!” görüşlerine yer verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?