• DOLAR
  $2.438,5500
 • EURO
  $1,8238
 • ALTIN
  $62.984,7500
 • BIST
  $280,1000
“Tahliyeler şiddeti arttırdı”

“Tahliyeler şiddeti arttırdı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bandırma İlçe Kadın Kolları Başkanı Simge Gürkan Çavuşoğlu, kadın cinayetlerine dikkat çekerek “Katillere hak ettikleri cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar da bu suça ortaktır” dedi.

CHP Kadın Kolları, 81 ilde eş zamanlı düzenlediği basın açıklamasıyla pandemi sürecinde artan kadın cinayetlerine ve kadına şiddete dikkat çekti. Saat 13.00’de Cumhuriyet Meydanında düzenlenen basın açıklamasına CHP İlçe Başkanı Selim Panç, sivil toplum örgütü temsilcileri de destek verdi. Sözlerine koronavirüs salgını sürecine değinerek başlayan CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Simge Gürkan Çavuşoğlu; “Tüm dünyada ve Türkiye’de korona virüs ile birlikte olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Biliyoruz ki korona salgını süresince en çok etkilenen kesim, işçiler, emekçiler, işsizler, yoksullar ve tabii ki kadınlardı.” dedi. Sözlerine devam eden Çavuşoğlu; “Bu süreçte ne yazık ki kadına yönelik şiddet çeşitli başvuru ve yargı mekanizmalarının işletilmemesinden kaynaklı olarak daha da vahim bir noktaya geldiğini gördük. Yeni infaz yasasının yarattığı tahliyeler ise şiddeti artıran önemli bir unsura dönüştü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun açıkladığı verilere göre Mayıs ayında 21 Kadın kardeşimiz, Nisan ayında ise 20 kadın kardeşimiz erkekler tarafından katledildi.” ifadelerine değindi.

“CAYDIRICI YASALAR UYGULANMALI”

Kadına şiddettin önlemler alınmadığı sürece bitmeyeceğini vurgulayan Çavuşoğlu; “Daha birkaç gün önce Konya’da Nargül Yıldız, Muğla’da Zeynep Şenpınar, Manisa’da Gülnur kocabaş, Rize’de Rukiye Çerman ve Diyarbakır’da Nurcan Polat ve niceleri erkekler tarafından katledildi. Caydırıcı yasalar uygulanmadıkça, erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınları güçlendirici önlemler alınmadıkça şiddet önlenemeyecek. Katillere hak ettikleri cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar da bu suça ortaktır.” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN TARTIŞILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Devamında nafakanın kaldırılmasının istemesinden ve kadına şiddete yönelik düzenlen yasalardan da bahseden Çavuşoğlu; “Biz Şiddeti öven tüm yaklaşımları teşhir edeceğiz, katillerin hak ettiği cezayı alması için bütün davaların sonuna kadar takipçisi olacağız. Nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar, 6284 sayılı Yasayı kaldırmak isteyenler, İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar Katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz. Nafaka ile ilgili değişiklik yapmanıza izin vermeyeceğiz, 6284 sayılı yasaya dokunamayacaksınız, İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmanıza izin vermeyeceğiz. Aile içinde çizdiğiniz o sınırda yaşamayı kabul etmeyeceğiz.” dedi.

“ÇIĞLIKLARIN YÜKSELMEDİĞİ BİR HAYAT KURACAĞIZ”

Kadına şiddette yönelik mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini söyleyen Çavuşoğlu; “Kadınların ‘Ölmek istemiyorum’, ‘Ölmeden koruyun beni’, ‘Ben öldürdükten sonra mı tutuklayacaksınız?’ çığlıklarının yükselmediği bir hayatı kuracağız! Yan yana gelerek, dayanışarak, yılmayarak, mücadele ederek kazanacağız. Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz. Bu memlekette özgür ve eşit yaşayacağımız, emeğin sömürülmediği şehirleri inşa edeceğiz. Yaşasın kadınlar. Yaşasın mücadelemiz.” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?