• DOLAR
  $2.387,6300
 • EURO
  $0,5975
 • ALTIN
  $36.580,4500
 • BIST
  $106,1000
“Oynamak istemiyoruz”

“Oynamak istemiyoruz”

2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği Yönetim Kurulu, liglerin başlamasıyla ilgili yeni bir bildiri yayınladı.

2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği, yüzde 90’luk bir irade konmasına rağmen kulüplerin yok sayıldığını vurgularken, 2. ve 3. Liglerin neden oynanmaması gerektiğini madde madde açıkladı. 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği’nin yaptığı açıklama şu şekilde:

2. ve 3. Lig kulüplerinin 89 temsilcisi olarak 17 Mart 2020’de Türkiye’de 18 vaka varken başlayan Pandemi sürecinde gerek Birliğimiz gerekse kulüplerimiz örnek alınacak bir duruş göstererek devletinin ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun yanında hiçbir talepte bulunmadan sürece destek vermiştir.

100 günlük Pandemi sürecinde hem hiçbir maddi talepte bulunmayan kulüplerimiz hem de spor kamuoyuna bir demokrasi dersi vererek üç kez 89 kulübü kapsayan bir eğilim yoklaması yaparak TFF’nin karar mekanizmasına destek olmuştur. Kulüpler ile yapılan oylamalarda sürekli artan imkansızlıklar sebebiyle son altı haftanın oynanmama yönünde kulüplerimiz ciddi bir irade ortaya koymuştur.

Tüm senaryolar TFF’nin önüne kulüplerimizin talebi olarak aynı Süper Lig ve TFF 1. Lig gibi konmuştur. Kulüplerimizin yüzde 90’ı oynamamayı tercih ederken, Play-off ve diğer seçenekleri TFF’nin takdirine bırakmıştır. Burada son ana kadar oynamama kararının çıkması beklenirken, bazı sebepler ile 18 Temmuz 2020 itibarı ile maçların oynanması yönünde açıklama yapılması yüzde 90 oranında irade ortaya koyan kulüplerimizi yok saymıştır.

 • Öncelikle kulüplerimizin neredeyse tamamı Pandemi’den kendileri ve futbolcularını koruayacak fiziki şart ve imkanlara sahip değildir.
 • Müsabakaların tamamını Temmuz-Ağustos sıcağında saat 16:00’da oynanacak olması ciddi risk teşkil edecektir.
 • Statların çoğunda ışıklandırma olmaması ve sentetik sahalarda gündüz maçları insan sağlığını tehdit edecek boyutta risk oluşturmaktadır.
 • 1 Temmuz’da başlayacak olan transfer dönemine istinaden oluşacak transfer piyasası haksız rekabet yaratacaktır.
 • 2. Lig’den 1. Lig’e çıkacak takımlara hazırlık, yabancı transferi, passolig ve gerekli fiziki şartlar için yeterli zaman kalmamaktadır.
 • Kısa bir hazırlık dönemi ile takımlarımız Temmuz sıcağında haftada bir maçı yıpranarak da olsa oynayabilirler ancak gerek seyahat şartlarının zorluğu gerekse birçok sahanın sentetik olması haftada bir deplasmanlı maç oynarken ciddi sakatlıklara yol açacaktır.
 • Maçlardan iki gün evvel test yapılması, tek kişilik odalarda konaklama, sosyal mesafe ile çift otobüs seyahatleri 2. ve 3. Lig’de hayalden öteye geçemez.
 • TFF’nin hazırlamış olduğu müsabaha protokolü gereği 89 kulübün haftada 90 bin test yapma zorunluluğu ve bu testlerin maliyeti
 • Altı haftada oynanacak Lig ve üstüne Play-Off maçları 2020-2021 sezonu programının ancak Ekim başı başlamasına izin verecektir ki bunun geç bir sezon başlangıç tarihi olduğu görüşündeyiz. Bu takvimde sporcu sağlığı vs yönüyle kısaltılma şansı hiç yoktur.
 • 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği olarak tekrar ediyoruz; artan Covid-19 riski ve içinde bulunduğumuz yetersiz fiziki ve maddi şartlardan dolayı kalan sürede maçların öncelikle insan sağlığı açısından büyük riski teşkil ettiği, bu sebeple Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu göreve davet ederken TFF’nin haklı ve mantıklı talebimizi bir kez daha gözden geçirmesini önemle rica ediyoruz.

Bu noktada kararın değiştirilmesi için kulüplerin demokratik çoğunluğunun net talebi yönünde oynanmadan sonlandırılması talebimizi insan sağlığı ve kulüplerin pandemi dolayısıyla yaşadığı maddi kayıplar göz önünde bulundurularak ivedilikle talep ediyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?