• DOLAR
  6,8586
 • EURO
  7,7024
 • ALTIN
  391,66
 • BIST
  1,1228
“Kıdem tazminatı kırmızı çizgimiz”

“Kıdem tazminatı kırmızı çizgimiz”

Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası düzenlemesi kapsamında kıdem tazminatına yönelik değişikliğe karşı çıkan Bandırma Emek Platformu bileşenleri, “Kıdem Tazminatıma Dokunma” eylemi gerçekleştirdi.

Bandırma Emek Platformu, “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” adıyla kıdem tazminatı konusunda yapılmak istenen düzenlemelere karşı sendikaların temsilcilerinin de katılımıyla protesto etti. Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen eyleme sendika temsilcilerinin yanı sıra CHP Bandırma İlçe Başkanı Selim Panç, CHP eski Milletvekili Namık Havutça, eski Belediye Başkanı Dursun Mirza, ADD Bandırma Şube Başkanı Serdar Polat katıldı.

“FATURA İŞÇİYE KESİLİYOR”

Emek Platformu adına açıklama yapan Dönem Sözcüsü Petrol İş Şube Başkanı İlyas Satırlı, kıdem tazminatının Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisi olduğuna dikkat çekti. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getirilerek, kıdem ve ihbar tazminatının ortadan kaldırıldığına vurgu yapan Satırlı, kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sisteminin getirildiğini söyledi. Satırlı, “Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz” dedi.

“İŞÇİ YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR”

Düzenlemenin dünyada olduğu gibi ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken gündeme getirilmesinin manidar olduğunu ifade eden Satırlı, işçilerin zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi verdiğinin altını çizdi. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozduğunu kaydeden Satırlı, “Görüşümüz net. Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. Türk-İş kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. Türk-İş Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz.” diye konuştu.

“İŞÇİ SINIFI VE SENDİKALAR HAKKINI ARAYACAK”

Kıdem tazminatının fona devredilmesi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceklerine önemle vurgu yapan Satırlı, “Ekonomide ortaya çıkan finansman sorunlarını, işçinin kazanılmış haklarını tırpanlayarak ve alın teriyle kazandığımız ücretimizden yapılacak kesintilerle çözmeye çalışmayın. Bu nafile bir çaba olacak, buna niyetlenenler karşısında işçi sınıfını ve sendikaları bulacaktır.” sözleriyle taleplerini yineledi. Satırlı ayrıca Türkiye genelinde konuyla ilgili hazırlanan afişlerin evlere, arabalara ve binalara asılmasıyla ilgili bir kampanya başlattıklarını duyurdu.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?