• DOLAR
  7,2942
 • EURO
  8,6076
 • ALTIN
  449,69
 • BIST
  1,1789
Sadece Kapıdağ’da yetişiyor

Sadece Kapıdağ’da yetişiyor

“Turnagagagiller” familyasına ait bitkilerden, Türkçe ismi “Ayaklı Itır” olarak bilinen “Geranium Macrorrhizum”, ülkemizde yalnız Kapıdağ’da yetişiyor.

Balıkesir Üniversitesi, “Bitki Bölümü”, öğretim üyelerinden Prof. Dr. Gülendam Tümen, şu bilgiyi verdi:

“Kapıdağ’da yaptığımız son arazi çalışmalarında, Türkiye’de sadece Kapıdağ Yarımadası’nda bulunup, halk arasında ‘Turna Gagası’ olarak bilinen, ‘Geranium Macrorrhizum’ bitkisine de ulaştık. Türkçe ismi ‘Ayaklı Itır’ olan bu bitki, Türkiye’de sadece Kapıdağ’da bulunduğu için özel bir konuma sahiptir. Bu bitki, H. Handan Öner ve arkadaşları tarafından, 2008 yılında, Kapıdağ Yarımadası’nda keşfedilerek bilim dünyasına tanıtılmıştı. Çalışmalarımız sırasında bu bitkiyi de yerinde görerek fotoğraflamamız sevindirici oldu. Böylece, çalışma ekibi olarak bu bitkinin yayılış gösterdiği Kapıdağ’da başka bir lokaliteyi daha keşfetmenin mutluluğunu yaşadık.”

ÇİÇEKLİ BİTKİLER KİTABI ÇALIŞMALARI

Bu arada, Balıkesir Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Fatih Satıl, Prof. Dr. Gülendam Tümen ve Prof. Dr. Selami Selvi, Kapıdağ’ın çiçekli bitkileri kitabının hazırlık çalışmalarını da sürdürüyor.

Kamil Çağlar Ergin’in yönetimindeki Erdek Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirilen proje kapsamında, Kapıdağ’ın 4 mevsimini kapsayan bitki örtüsü(flora) ile birlikte tıbbi ve aromatik bitkileri belirlenerek kitaplaştırılacak. Proje ekibinden Prof. Dr. Fatih Satıl, Kapıdağ Yarımadası’nın, Karadeniz, Akdeniz ve karasal iklimlerinin kesiştiği “Marmara Geçiş Bölgesi” içinde yer aldığına dikkati çekerek, “Kapıdağ Yarımadası, bu iklimlere paralel olarak Akdeniz ve Karadeniz bitki coğrafyasına ait iklim ve flora yapısına sahiptir. Kapıdağ’ın florası da çok zengindir. Bölgede 700 civarında bitki çeşidi bulunmaktadır. İklimi, yer şekli nedeniyle doğal bir sığınak konumunda bulunan Kapıdağ’da, Erdek Belediyesi’nin de desteğiyle, bölgenin eko-turizmi açısından önemli katkı sağlayacak çiçekli bitkiler kitabını hazırlıyoruz” dedi.

Proje kapsamında, Kapıdağ’da ilk kez olarak tıbbi aromatik bitkiler ve endemik bitkiler kitapları literatüre kazandırılacak.

Haber: Önder BALIKÇI

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?