Basın Gazetesi
Çelebi Limanı atakta
Sosyal Medyada Paylaş
23 Temmuz 2020
admin

Çelebi Limanı atakta

Çelebi Bandırma Limanı operasyonlarına hız katmaya devam ediyor.

Konumu itibariyle Türkiye’nin en önemli limanlarından olan Çelebi Bandırma Limanı, yüksek elleçleme kapasitesi ve denizyolu, demiryolu ve karayolu bağlantıları ile geniş liman içi stoklama sahaları sayesinde hinterlandında bulunan Türkiye dış ticaretinin dinamosu olan Güney Marmara,  İç Anadolu ve Ege bölgelerindeki sanayicilere maliyet avantajı sağlamaya devam ediyor.

Toplam uzunluğu 2 bin 973 metre ve derinlikleri 6-11.50 metre arasında değişen 20 adet rıhtıma sahip olan Bandırma Limanı, dökme yük, proje yük,genel yük, konteyner, sıvı yük ve Ro-Ro gemilerine liman hizmetleri sunuyor. Tüm liman sahası geçici depolama rejimine tabi gümrüklü alanda hizmet veriliyor. 267 bin metre karelik liman sahası içindeki 8 bin 500 metre karelik kapalı yatay depoları ve 60 bin ton kapasiteli antrepo rejimine tabi dikey siloları ile bölgesinin lideri konumunda bulunuyor.

Bilindiği gibi, TCDD Bandırma Limanı’nın 36 yıl süre ile işletme hakkının devrine ilişkin İmtiyaz sözleşmesi 18 Mayıs 2010 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bandırma Limanı özelleştirmesini 177.5 milyon dolara Çelebi Holding kazanarak Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı İşletmeciliği A.Ş olarak hizmet vermeye başlamıştı. Sonraki yıllarda limanı iyileştirme adına yaklaşık 50 milyon dolar harcayan Çelebi Bandırma Limanı, 2019 yılında özelleştiğinden bu yana 10 yıllık süre içindeki en yüksek iş hacmine ulaşmış durumda bulunuyor.

Güney Marmara’da sıvı yük hacminde bölgenin lideri

Yatırımlarına hız katan Çelebi Bandırma Limanı, 3 adet 115 metreküplük kapasiteye sahip sınırlı depolama asit tesisini tamamlamış durumda bulunuyor. Direkt gemiden 450 metre uzunluğunda pipeline boru hattı üzerinden asit yükünün tahliyesi için gerekli otomasyon sistemine entegre edilerek,test ve deneme çalışmalarının tamamlanması durumunda çalışmaya başlandığını, böylece limanın tüm müşterilerine hizmet verilmeye devam edildiğini bildiren Ticaret Müdürü Şükrü Yegül, 2020 yılı sonunda da sıvı yük grubunda geçen yıla göre yüzde 25 büyüme hedeflediklerini bildirdi.

Çelebi Bandırma Limanı yıl sonunda rekor elleçlemeye imza atmayı hedefliyor

Çelebi Bandırma Limanı Ticaret Müdürü Şükrü Yegül, liman operasyonları hakkında bilgi paylaşımında bulunurken, haziran ayında Çelebi Bandırma Limanı’nda toplamda 371 bin 435 ton yük elleçlendiğini belirtti. Yegül, 2020 yılının ilk 6 ayında ise dökme katı yük grubunda 1 milyon 940 bin 555 ton, sıvı yük grubunda 384 bin 733 ton, genel kargoda 209 bin 462 ton ve proje yük grubunda 18 bin 632 ton yük elleçleyen Çelebi Bandırma Limanı’nın, toplamda 2 milyon 553 bin 382 ton yük elleçlemesi gerçekleştirdiğini paylaştı. 2019 yılı ilk 6 ayına göre sıvı yük grubunda yüzde 61,4 genel kargo yük grubunda ise yüzde 8,06 büyüme kaydettiklerini belirten Yegül, diğer yük gruplarında ise bir önceki yıl ile paralel şekilde operasyonlarını tamamladığını ve yıl sonunda da rekor elleçleme yapacaklarını açıkladı.

Yegül, Çelebi Bandırma Limanı’nın, konumu itibariyle Marmara Denizi’nde gerçekleşen kuzey-güney Ro-Ro gemileri trafiğinin merkezinde yer aldığını,gün içinde karşılıklı olarak Bandırma-Tekirdağ, Tekirdağ-Bandırma, Bandırma-Ambarlı ve Ambarlı-Bandırma yönlerinde seferler düzenlendiğini ve 2020 yılının ilk 6 ayında 86 bin 526 araç limandan geçiş yaptığını bildirdi. Yatırımların devam vurgulayan Yegül, demiryolu gibi alternatif taşıma yöntemleri maliyet avantajı ile müşterilerine sundukları kısa operasyon süreleri sayesinde hacim artışlarını müşteri memnuniyetinde de artışa dönüştürerek ivmelerini sürdürmenin en önemli hedefleri olduğunu sözlerine ekledi.

Haber: Önder BALIKÇI

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır ©2020