• DOLAR
  $3.515,9600
 • EURO
  $1,1243
 • ALTIN
  $57.387,8400
 • BIST
  $177,1000
TÜRKİYE CUMHURİYETİ YURTTAŞLIĞININ KISA ADI TÜRK’TÜR…

TÜRKİYE CUMHURİYETİ YURTTAŞLIĞININ KISA ADI TÜRK’TÜR…

Türkiye Cumhuriyetini Kuran ve Sürdüren Türkiye Halkına Türk Milleti Denir!

Milli mücadelenin kalbi olarak Ankara’da 1920’de kurulan Millet Meclisi, 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi adını almış; 1923 yılında ilan edilen Cumhuriyetin adı “TÜRKİYE CUMHURİYETİ” olmuş; etnik ve dini kökeni ne olursa olsun tüm yurttaşların ait oldukları ulusun adı da “TÜRK” olarak belirlenmiştir. Türk adı -bir ırkın adı olmaktan çok başka olarak- asıl olarak bu topraklar üzerinde yaşayan tüm yurttaşların ulus adı olarak biçimlenmiştir.

Büyük bir çoğunlukla kendisini Türk olarak tanımlayan bir halkın adını başka duyarlıkları kaşıyarak kaldırmayı denemek, bu halkın kimliksizleşerek millet olma niteliğini ve bütünlüğünü bir kenara bırakmasını istemek olur.

Mevcut Anayasada da yer alacak ulus tanımı gayet açık ve kısa biçimde Gazi Atatürk’ün sözleriyle (ve küçük bir eklemeyle) yapılmak durumundadır:

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ KURAN VE SÜRDÜREN TÜRKİYE HALKINA TÜRK MİLLETİ DENİR.”

Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlığının kısa adı “TÜRK”, Türkiyeli’nin kısa adı “TÜRK’TÜR.”

Gene kendilerine Türk adını yakıştıramayanlar (!) sakıncasız ve sakınmasızca “TÜRKİYELİ” sıfatını kullanabilirler!

Cumhuriyetimizin nitelikleri, Atatürk’ün devlet yönetimindeki altı ilkesi, kalkınma sürecini hızlandırıp çağdaş uygarlığa adım atmak isteyen Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin deneyimleriyle gelişip 1937’de Anayasası’na yazılmış olan ilkelerdir. Bu ilkeler kültürel, sosyal, ekonomik kalkınma hamlesine yeniden girişecek günümüz Türkiye’sinin de ilkeleri olmak durumundadır. Ve halihazır mevcut olan Anayasa da kısmen dolaylı kısmen dolaysız biçimde zaten bulunmaktadırlar. Ama bu defa, “demokratik, sosyal, hukuk devleti’ ilkeleriyle birlikte dolaysız ve açık net olarak ve günümüze uyarlanmış tanımlarıyla Anayasamız da yer almalıdırlar.

Atatürk ilkelerinin günümüzde ki anlamları için kısaca şu tanımlar yapılabilir:

Cumhuriyetçilik: Çağdaş uygarlığı hedefleyen bir ulusal egemenliğe dayanan demokrasi anlayışı.

Ulusçuluk: Ulusal dayanışmanın yurttaş olma bilincinin yapıtaşı olması.

Halkçılık: Sosyal adaleti, gelir adaletini ve her alanda gerçek fırsat eşitliğini gözeten bir yönetim anlayışı.

Devletçilik: Devlet öncülüğünde vahşi kapitalizme set çeken planlı, programlı ve dengeli kalkınma anlayışı.

Laiklik: Dünya ve din işlerinin birbirinden tamamen ayrılması. Dinsel bağnazlığın kaynaklarını kurutmak üzere bilimi rehber edinen yurttaş yetiştirmenin temel amaç olması.

Devrimcilik: Uygarlık ve çağdaşlaşma yolunda atılımların hız kesmeden sürmesi.

Gazi Atatürk’ün sözleriyle; Bağımsızlık: “Temel ilke, Türk ulusunun haysiyetli ve onurlu bir ulus olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam bağımsızlığına sahip olmakla gerçekleştirebilir.” Uluslararası ilişkiler ve anlaşmalar ulusal çıkarlara göre düzenlenir.” (…) Demokrasi halkın iktidarıdır. Halk yönetimidir. Bir ülke yabancı devlet güdümünde ise, demokrasi olamaz.

O nedenle devlet bağımsızlığı ya da MİLLİ BAĞIMSIZLIK, DEMOKRASİNİN ÖN KOŞULUDUR.”

Yurt bütünlüğü konusunda tüm yurttaşların özgür ve eşit haklara sahip bireyler olarak birlik beraberlik içinde yaşamaları her şeyin üzerinde önem taşımaktadır. Yurt bütünlüğü konusunda tüm Cumhuriyet Kurumları ve Partilerinin görüş birliği içinde bulunmaları temel gerekliliktir. (Emperyalist güçlerin asıl niyeti ve amacı, bir kısmı topraklarımızda yer alacak Kürdistan ülkesinin kurulması konusunda elden geleni yapmak; böylece Ortadoğu’da müttefik bir koçbaşına sahip olmaktan, petrol coğrafyasına hâkimiyete kadar varan bir dizi amaca ulaşmaktır!

Emperyalizm dişlerini artık sakınmasızca göstermekte, ülkemizin güney doğrusunun tam anlamıyla bir yangın yerine dönmesi ve ülkemizin her anlamda güç kaybetmesi için elinden geleni ardına koymamaktadır!..)

Büyük önderimiz tarafından, Cumhuriyetimizin varlığının ve geleceğinin dayanacağı olarak belirlenmiş “YURTTA SULH, CİHANDA SULH İLKESİ.” Hedefi; devlet yönetiminde vazgeçilmez temel ilke olmak durumumdadır.

Bağımsızlıklarına toz kondurmadan ve kimsenin iç işlerine karışmadan karşılıklı yardımlaşma içerisinde olmak isteyen ülkelerle ilişkiler özellikle geliştirilmelidir. (Bu özdeyiş zamanımıza uygulansa -bugünden ışık yılı uzakta gözükse de- bir dünya vatandaşlığı idealinin de temel harcıdır!..)

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ankara dinsel kalp millet

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?