• DOLAR
  $4.401,3000
 • EURO
  $0,8544
 • ALTIN
  $49.971,8400
 • BIST
  $161,8000
“Bandırmalı Ulus’a umut olalım”

“Bandırmalı Ulus’a umut olalım”

4 yıl önce 8 yaşındaki oğullarını kalp krizinden kaybeden Bandırmalı Umut ailesi, kalp nakli bekleyen 3 yaşındaki çocukları Ulus’u kaybetmek istemiyor. Anne Dilek Umut, “SP hastası oğlum Kadirhan’ı 8 yıl mücadele ettikten sonra kaybettik. Ulus’u kaybetmek istemiyorum” dedi.

Serebral Palsi(SP) hastası abisi 4 yıl önce kalp krizinden ölen 3 yaşındaki minik Ulus’un yaşama tutunması için acilen kalp nakli gerekiyor. Abisi öldükten 9 ay sonra dünyaya gelen Ulus’a 2,5 aylıkken kalp büyümesi ve kalp kaslarında süngerleşme teşhisi konuldu. Kalp naklinden başka tedavisi olmayan rahatsızlık için ilaçlarla hayata tutunmaya çalışan Ulus geçtiğimiz ay fenalaşarak Ege Üniversitesi Çocuk Bölümünde tedavi görmeye başladı. Doktorların ilaçlarla kalbinin daha fazla dayanamayacağını söylediği aile ise nakil için umutla bekliyor.

“TEK UMUDU KALP NAKLİ”

Oğlunun yaşama tutunması için kalp nakline ihtiyacı olduğuna dikkat çeken anne Dilek Umut, “Doktorlar ilaçlarla daha fazla idare edemeyeceğini söyledi. Ulus’un tek umudu organ bağışı. Organ bağışı günah ya da kötü bir şey değil. Lütfen organ bağışı yapılsın. 8 yıl mücadele ettikten sonra bir oğlumu kaybettim, Ulus’u kaybetmek istemiyorum” diye konuştu. 4 yıl önce vefat eden çocuklarının kalp rahatsızlığı olduğunu bilmediklerini dile getiren anne Dilek Umut, “Kadirhan’ın yürüme rahatsızlığı vardı. Yürürken kalp krizi geçirdi o ana kadar hiç fark etmedik. Oğlumuzun vefatından 9 ay sonra Ulus dünyaya geldi. 2,5 aylıkken nefes alışverişindeki anormalliğin kalp rahatsızlığından olduğu ortaya çıktı. O günden beri Ulus’un yaşaması için var gücümüzle mücadele ediyoruz. Bugün evdeyiz ama yarın ne olacağını bilmiyoruz” dedi.

 

“İLAÇLARINI ALMAKTA BİLE ZORLANIYORUZ”

Maddi ve manevi olarak çok yıprandıklarını belirten anne Dilek Umut, Ulus’un ilaçlarını almakta bile zorlandıklarını söyledi. Tedavi için İzmir’e gidiş gelişlerinin Ulus’u çok yorduğuna dikkat çeken anne Dilek Umut, “Ulus yolda çok yoruluyor. Bünyesi zayıf olduğu için daha çok hasta oluyor. Tedaviye ulaşımımız kolay olsun diye İzmir’e taşınacağız. Babamız çalışmak zorunda olduğu için burada kalacak. Hastaneye gittiğimizde ben odada kalırken eşim ve kızım hastane bahçesinde kalıyorlardı” diyerek yaşadıkları zorluklara değindi.

“AİLECE PARKA GİTMEYİ ÖZLEDİK”

Çocuklarının 6 yaşından küçük olduğu için kalp pili ve yapay kalp takılamadığını belirten anne Dilek Umut,  yurtdışında organ bağışı fazla olduğu için kalp nakil sürecinin daha hızlı gerçekleştiğini ancak ağır tedavi masraflarının ise önlerindeki en önemli sorun olduğuna vurgu yaptı. Anne Dilek Umut, “Devletimizin yapamayacağı bir şey yok. Devletimiz bize destek olursa Ulus tekrar yaşama tutunur.” diye konuştu. Ulus’un rahatsızlığı nedeniyle sokağa sadece geceleri çok kısa bir zaman diliminde çıkabildiğini dile getiren anne Dilek Umut, ailece parka gitmeyi özlediklerini söyledi.

Haber: Kaan BİNGÜL

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?