• DOLAR
  7,9522
 • EURO
  9,5046
 • ALTIN
  462,64
 • BIST
  10,6729
MİLLET YERİ GELİR ASKER YERİ GELİR AMELEDİR…

MİLLET YERİ GELİR ASKER YERİ GELİR AMELEDİR…

Türk Milletinin Olmazsa Olmazı Bağımsızlıktır!   Bağımsızlık, en temel hakkımız ve karakterimizdir.  Yüce Allah insanı hayatın her alanında bağımsız kararlar alabilme hususunda serbest bırakmış ancak bu serbestlik bazen cehalet bazen de çok az bir paha karşılığında yerini bağımsızlığa terk etmiştir.

Tarihin her döneminde insanlık bağımsız yaşamanın ya da bağımlı yaşamamanın mücadelesini vermiştir.

Yüce Allah aklı hür vicdanı hür bireylere merhamet eder ve ancak bu bireylerin vücuda getirdiği toplumlara rahmet eder. Kul, ancak kendini yoktan var eden ve yaratıcısı olan Allah’a bağlı ve bağımlıdır ki, bu bağımlılık gerçek olan özgürlüktür.

Peki, bağımsızlık kendiliğinden elde edilen bir hak ve kabiliyet midir? Hayır!

Bağımsızlık en fazla emek harcanarak, yeri geldiğinde candan yeri geldiğinde yardan vazgeçilerek elde edilen bir hak ve sonraki nesillere bırakılan bir mirastır.

Her nesil kendi bağımsızlık mücadelesini vermek ve destanını yazmak zorunda ve de mecburiyetindedir.

Bu sorumluluk asla bir keyfiyet de değildir.

Bağımsızlığını kaybetmiş milletlerin yaşadığı dramdan ibret almamız gereken birçok örnek bulunmaktadır.

2020 yılında halen içindeki bugün bu sorumluluğu bir keyfiyet olarak gören fertlerin, milletlerin yaşadığı işgalin, tecavüzlerin ve katliamların temel sebebi bu duygu ile birliği yitirmiş olmaları değil midir?

Tarihte insanlığın elinden alınan, çalınan, işgal edilen, tecavüze uğrayan esasında hep bu duygudur. Görülenler, duyulanlar veya yazılanlar ise bu duyguyu kaybeden bireylerin ve milletlerin hali pür mealidir.

Biz Türk Milleti olarak tarihimize baktığımızda, gelinimizin duvağından elindeki kınasına, erkeğimizin kuşağından alın terine, bebeğimizin kundağından mamasına, köylümüzün toprağından dalındaki meyvesine, aşığımızın elindeki sazından dilindeki sözüne kadar hep bu duygunun eseriyiz, aşığıyız, hamalıyız ve askeriyiz.

Her helalimiz bu duygu ve heyecanın eseridir.

Bu duyguyu yitiren gönülde fitne ateşi yanmaya başlar.

Bu duyguyu yitirenin ocağında haram lokma pişmeye başlar.

Bu duyguyu yitiren aileler dağılmaya başlar.

Bu duygunun sancağının dalgalandığı toprak vatandır.

Bu duygunun paylaşıldığı gönüller ancak kardeştir.

Bu duyguyla ekilen toprağın meyvesi helaldir.

Bu duygunun iktidar ettiği kişiler ancak muktedirdir.

Yüce Allah’ın sevdiği ve seçtiği bir milletiz ki, Allah bu millete en Sevdiği Peygamber (s.a.v.) soyundan, ferasetinden ve basiretinden bir nimet olarak Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ü önümüze katarak, bu vatanı, milleti, birlik ve beraberliğimizi bizlere bahşetti!

İşte bu Gazi Atatürk, bağımsızlık gibi Türk milletini var eden en temel duygu ile kurtuluş mücadelesine başlamıştır.

Nutkunda;

“Tam Bağımsızlık, bizim bugün üzerimize aldığımız vazifenin temel ruhudur. Bu vazife, bütün millete ve tarihe karşı üstlenilmiştir. Bu vazifeyi yüklenirken, tatbik kabiliyeti hakkında şüphe yok ki çok düşündük. Fakat netice olarak edindiğimiz görüş ve iman, bunda, muvaffak olabileceğimize dairdir. Biz, böyle işe başlamış adamlarız…

Biz, yaşamak isteyen, haysiyet ve şerefiyle yaşamak isteyen bir milletiz. Bir hataya uyma yüzünden bu özelliklerden mahrum kalmaya tahammül edemeyiz. Bilgin, cahil, istisnasız bütün millet

fertleri, belki içinde bulundukları güçlükleri tamamen anlamaksızın, bugün yalnız bir nokta etrafında toplanmış ve fakat sonuna kadar kanını akıtmaya karar vermiştir. O nokta, tam bağımsızlığımızın temini ve devam ettirilmesidir.

Tam bağımsızlık denildiği zaman, elbette siyasî, malî, iktisadî, adlî, askerî, kültürel ve benzeri her hususta tam bağımsızlık ve tam serbestlik demektir. Bu saydıklarımın herhangi birinde bağımsızlıktan mahrumiyet, millet ve memleketin gerçek manasıyla bütün bağımsızlığından mahrumiyeti demektir. Biz, bunu temin etmeden barış ve sükûna erişeceğimiz inancında değiliz.” (Nutuk II, sf. 623-624) demektedir.

Gazi Atatürk kurduğu Cumhuriyet Türkiye’si ile bu duyguyu bir sorumluluğa dönüştürerek kurumsallaştırmıştır.

Şöyle ki, tarihteki yönetim şekillerine bakıldığında krallıklar, otoriter ve totaliter rejimler veya Osmanlı’da olduğu gibi Saltanat sisteminde egemenlik sadece bir kişi veya bir zümrededir.

Bu sistemlerin tamamında halkın mutluluğu ve mutsuzluğu, gücü veya güçsüzlüğü, fakirliği ve zenginliği hep birilerinin iki dudağı arasından çıkacak söze bağlıdır.

Millet yeri gelir asker, yeri gelir ameledir. Kısaca MİLLETİN SÖZ HAKKI YOKTUR!

Gazi Atatürk’ün Demokratik, Laik ve Hukuk Devleti olan CUMHURİYET TÜRKİYE’SİNDE ise “EGEMENLİK KAYITSIZ VE ŞARTSIZ MİLLETİNDİR” ilkesi baş tacı edilmiştir.

Burada bir sır vardır.

Merhum Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in şu yerinde tespiti şahsen bence bu sırrı ifşa ediyor. “CENAB-I HAKK’IN SÜNNETULLLAHI GEREĞİ HER İNSAN YERYÜZÜNDE ALLAH’IN HALİFESİDİR. HERKES ALLAH’A KARŞI AYNI MESULİYETLERE SAHİPTİR.

İŞTE EGEMENLİĞİN TEK KİŞİDEN ALINIP, MİLLETİN TAMAMINA DEVREDİLMESİ DE, DEVLET İDARESİNDEN DOĞACAK MESULİYETİN HERKESE YAYILMASI OLARAK OKUNMALIDIR.” (10.08.2017/ Yeni Mesaj)

İnsanın yeryüzünde Allah’ın halifesi olması hakikati her ferde, nefsinden başlayarak, ailesinde, sokağında, mahallesinde, ilçesinde, ilinde ve ülkesinde yerine getirmesi gereken ve yeri geldiğinde hesap vereceği bazı mesuliyetler ve sorumluluklar yüklemektedir.

Ülkemize ve İslâm dünyasına bir kere olsun bakalım, yaşadıklarımızda iyi veya kötü bizlerin payı ne kadar var!

Sözlerimizin ve tercihlerimizin sonuçları nelere sebep oldu?

Türk Milleti, Cumhuriyet Türkiye’sine ve onun kurucusu olan Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’e, geçmişte yaşadığı acı tecrübeler ile çevresinde hala yaşanan yangınları görerek DİNİ gibi, İMANI gibi, EZANI gibi, SANCAĞI gibi, NAMUSU gibi inanarak, duyarak, tanıyarak ve severek sahip çıkmalıdır…

YAZAR: Orhan ORGARUN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?