• DOLAR
  7,9433
 • EURO
  9,4929
 • ALTIN
  462,60
 • BIST
  10,6713
SALTANAT PUTU…

SALTANAT PUTU…

Gazi Mustafa Kemâl düşmanlarının en temel özelliklerinden bir tanesi de PADİŞAHLIĞI ve özellikle de SALTANAT SİSTEMİNİ BİR PUT OLARAK GÖRMELERİDİR. Onlara göre saltanat Müessesesi dinî bir müessese ve asla dokunulmaması gereken bir tabudur. İslâm’ın ana kurallarından daha sıkı bağlı oldukları bu putun, bir ailenin 600 yıllık tasallut (Birinin başına hâkim kesilip rahat bırakmama. Son derece rahatsız etme, peşini bırakmama.) rejimi olduğunun farkında bile değiller.

İşte bu yüzden Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ün 1 Kasım 1922’de saltanatı kaldırarak yıktığı put ile Peygamber Efendimizin (s.a.v.) Kâbe’deki putları yıkması arasında hiçbir fark yoktur.

Birileri saltanatı din olarak putlaştırırken, Gazi Mustafa Kemâl ile birlikte saltanatın Osmanoğulları ailesinin Türk milletinin üzerine basarak yükselip 600 yıl boyunca Türk milletini baskıladığı, onu köle ve asker olarak kullandığı ve hiçbir zaman devletin bırakın asıl sahibi olmayı, eşit vatandaşı olarak bile kabul etmediği sistemin ta kendisi olduğu gerçeğini bu millet görmüş oldu.

Tam bu noktada Gazi Mustafa Kemâl’in saltanatın kaldırılması tartışmalarının yapıldığı bu süreçte, tartışmaların gereksiz uzaması üzerine yaptığı şu tarihî konuşmayı yeri geldiği için aktarmamız gerekiyor:

“Efendiler hakimiyet ve saltanat kimse tarafından hiç kimseye ilim icabıdır diye görüşmeyle tartışmayla verilmez. Hakimiyet ve saltanat kuvvetle kudretle zorla alınır. Osmanoğulları Türk milletinin hakimiyet ve saltanatını zorla el koymuşlardır. Bu haksız durumu altı yüzyıldan beri sürdürmüşlerdir.

Şimdi de Türk milletini bunlara hadlerini bildirerek hakimiyet ve saltanata isyan ederek idareyi kendi eline almış bulunuyor. Bu bir oldu bittidir. Konumuz millete saltanatı bırakmak ya da bırakmamak değildir. Mesele zaten olup bitmiş olan bir gerçeği ifade etmekten ibarettir. Bu derhal olacaktır. Burada toplananlar meclis ve herkes meseleyi olduğu gibi görürse doğru olur. Aksi takdirde, gerçek yine gerektiği şekilde belirtilecektir. Fakat ihtimal bazı kafalar kesilecektir.”

Saltanat putunu tek hamlede ve zerre tereddüt etmeden yıkan Gazi Mustafa Kemâl’in bu kararlığı konunun Türk milletinin geleceği açısından ifade ettiği önemi anlamamız için de çok mühimdir.

Baskılan Türk milletinin tekrar eski özgüvenine kavuşması için yıllarca mücadele eden Mustafa Kemâl’in hemen her konuşmasında Türk milleti vurgusu yapması, “TÜRK MİLLETİ ÇALIŞKANDIR, TÜRK MİLLETİ ZEKİDİR”, “BİR TÜRK DÜNYAYA BEDEL” ve “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE” demesi boşu boşuna değildir.

600 yıldır baskılana baskılana, ezile ezile, sömürüle sömürüle bütün özgüvenini kaybetmiş enkaz halindeki bir milletin üzerindeki ölü toprağını atıp yeniden bir millet teşkil etmek isteyen Gazi Mustafa Kemâl, bu amacına ulaşmış ve BAĞIMSIZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ KURMUŞTUR…

Hünkâr Hacı Bektaş Veli nasıl 13. asırda Anadolu’daki Keldani, Yezdani, Süryani, Rum ve Ermenileri Ehl-i Beyt İslâm’ı ile TÜRK ve MÜSLÜMAN BİR MİLLET YAPTIYSA.

GAZİ ATATÜRK DE TÜRK MİLLETİNİ 600 YILDIR SOKULDUĞU ÇUKURDAN ÇIKARIP YENİDEN BİR MİLLET YAPMIŞTIR..!

YAZAR: Orhan ORGARUN

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
gazi ilim islam put saltanat

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?