• DOLAR
  $2.812,6100
 • EURO
  $0,7367
 • ALTIN
  $40.950,9500
 • BIST
  $143,9500
Koronavirüs 15 saniyede tespit edilecek

Koronavirüs 15 saniyede tespit edilecek

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, dünyada bir ilke imza atıyor. Kovid-19 virüsünü 15 saniyede nefes yoluyla tespit edecek cihazın üretimi için çalışmalar başladı.

Çin’in Wuhan kentinde başlayıp dünyayı etkisi altına Kovid-19 virüsünün nefes yoluyla 15 saniyede tespit edecek cihazın üretimi Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Öğretim Üyeleri Dr. Onursal Çetin ve Dr. İlyas Özer’in yürüttüğü projeye TÜBİTAK-MAM cihaza sensör, Çin Doğal Araştırmalar Vakfı(NSFC) ise veri desteği sağlayacak. Emniyet güçlerinin kullandığı alkolmetre mantığıyla çalışacak cihaz dünyada bir ilk olacak. Virüsü nefes yoluyla 15 saniyede tespit edecek cihaz, sürüntü ve PCR testi çilesini sona erdirecek. Ayrıca uzun süren test sonuçları nedeniyle oluşan bulaş riskinin önüne geçilmiş olacak.

REKTÖR ÖZDEMİR: “İNSANLIK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, dünyaya müjdeli haberi TEKNO PARK Kurucu Heyet Protokol İmza Töreninde verdi. Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüse karşı yürüttükleri projenin tüm insanlık için çok önemli olduğuna dikkat çeken Rektör Özdemir, “Birkaç gün önce TÜBİTAK-MAM üniversitemiz öğretim üyelerinin de içerisinde olduğu önemli bir projeye olur verdi. Bugüne kadar Kovid 19’u tespit etmek sürüntü veya kan PCR testleri ile gerçekleştiriliyor. Öğretim üyelerimizin Çin ve TÜBİTAK ile birlikte yapacakları ortak çalışma çerçevesinde bir yıl sonra artık nefes yoluyla da virüsün izlerinin yakalanabileceği hatta yüzde 100’e yakın bir başarı ile tespit edilebileceğini düşünüyoruz. Çalışmalar başlamak üzere. Hem Çin hem de Türkiye tarafı projeyi kabul etti. Hocalarımız kolları sıvadı” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. İnsanlık adına çok önemli bir proje emeği geçenlere şükranlarımı sunarım. Yakın zamanda çıkar umarım.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?