• DOLAR
  $4.401,3000
 • EURO
  $0,8544
 • ALTIN
  $49.971,8400
 • BIST
  $161,8000
“Yandaşa yağlı börek, vatandaşa kuru ekmek”

“Yandaşa yağlı börek, vatandaşa kuru ekmek”

Emekli Sen Bandırma Şubesi ve Eğitim Sen yaptıkları ortak basın açıklamasında açıklanan enflasyon oranları ve Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektör ataması ve öğrencilere yapılan müdahaleye tepki gösterdiler.

Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış ve Eğitim Sen Bandırma Temsilcisi Erdal Doğru Cumhuriyet Meydanında ortak basın açıklaması yaptı. Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent 4 Ocak 2021 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK)’nun şeytana bile takkesini ters giydiren bir yöntemle yeni zam oranlarını ilan ettiğini söyledi. TÜİK’in ülkenin gerçekliğinden tümüyle kopuk bir enflasyon oranı açıklayarak, işçi, emekçi ve emeklilerin yaşam şartlarını göz ardı ettiğine dikkat çeken Balkış, “Kamu emekçilerine yüzde 7.36 artış, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 8.36 maaş artışı ile sefaleti dayatıyor. Gerçekte yıllık enflasyonun yüzde 36.72 ve Aralık ayı enflasyonunun yüzde 3.88 olduğu gerçeği çarşı pazar da kendisini bütün çıplaklığıyla hissettiriyor” dedi.

BALKIŞ: “ZAM MÜJDESİ YOK HÜKMÜNDEDİR”

Ülkedeki açlık sınırı ve yoksulluk sınırları ortadayken, asgari ücretli ve emeklilere yapılan zam oranlarına tepki gösteren Balkış, “Ülkede dört kişilik bir aile için açlık sınırı 2 bin 590 lira, yoksulluk sınırı 8 bin 436 lira iken asgari ücretlilere yapılan zam ve TÜİK’in açıkladığı yalan enflasyon rakamlarıyla beraber emeklilere yapılan zam oranlarının emeklileri ölüm sınırına iteceği açıktır. Birileri, işçi sınıfının, memur emeklilerin, kıt kanaat geçinerek patronlara, Hükümete boyun eğmesini istemektedir. Birileri, emeklilerin evlerinde, üstelik böylesi zorlu bir pandemi sürecinde, ellerine geçmeden eriyen üç kuruş ile ölümü beklemesini istemektedir. Taleplerimiz karşılanmadan açıklanan “resmi enflasyon oranı” ve buna bağlı olarak “zam müjdesi” bizim için yok hükmündedir” dedi.

BALKIŞ: “SESİMİZİ DUYMAK İSTEMİYORLAR”

Hükümetin, işçinin, emekçinin ve emeklinin sesini duymak istemediğini vurgulayan Balkış, “Sesimizi duymak istemiyorlar. Oysa taleplerimiz nettir. Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret almak, emekli ücretlerinin sadece enflasyona endeksli değil; milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmesi ve asgari ücretin altında aylık emekli ücreti belirlenmemesi, emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi için acilen bir intibak yasasının hayata geçirilmesi, emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorunun bir an önce eşitlikçi bir biçimde çözüme kavuşturulması. Biz hem asgari ücretli işçilere yapılan zulmün hem de bize reva görülecek olan bu insanlık dışı sefalet ücreti zamların karşısında yılgınlığa kapılmayacağız. Meşru ve demokratik zeminde mücadeleye yılmadan devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

DOĞRU: “TERORİST İLAN EDEREK SUSTURAMAZSINIZ”

Siyasal erkin tüm gücüyle bilimsel çalışmaların yapıldığı, özgür düşüncenin geliştiği özerk kuruluşlar olması gereken üniversitelere saldırdığına dikkat çeken Eğitim Sen Bandırma Temsilcisi Erdal Doğru, dört yıl önce

Mülkiye’de ayaklar altına alınan cüppeler gibi Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısına kelepçe vurulduğunu söyledi.  Üniversitelerin kapısına kelepçe vurmakla eşit ve bilimsel eğitimin engellenemeyeceğine vurgu yapan Doğru, “Üniversiteleri dört duvar ve bir sürgülü kapıdan ibaret sananlar yanılıyor.  Öğrencilerin ve bilim insanlarının bir arada olduğu her yer üniversitedir. Her bir gencimizin zihni, fikri, yüreği bir üniversitedir. Cüppeleri yerden kaldıracak olanlar da kelepçeli kapıları birer birer açarak aydınlığa ilerleyecek olanlar da bu gençlerdir. Boğaziçi Üniversiteli öğrencilerin yanındayız. Bağırarak hakaret ederek suçlayarak terörist ilan ederek insanları susturamazsınız vicdansızlarla cüzdansızların hesaplaşması kaçınılmazdır. İşçiler, emekçiler, emekliler, öğrenciler demokratik, bilimsel, eşit ve özgür bir toplumu omuz omuza kuracaklar” dedi.

Meydanda düzenlenen basın açıklamasına, CHP İlçe Başkanı Selim Panç, Kent Konseyi Başkanı Murat Ergöz, Petrol İş Sendikası Şube Başkanı İlyas Satırlı, ADD Şube Başkanı Serdar Polat, çok sayıda sivil toplum örgüt temsilcisi ve sendika üyesi katıld

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?