• DOLAR
  $3.753,0000
 • EURO
  $1,1151
 • ALTIN
  $57.292,9900
 • BIST
  $178,2000
Ömür masal gibidir!

Ömür masal gibidir!

“Thomas Edison, “Ömür, masal gibidir. Ne kadar uzun olduğu değil, ne kadar güzel geçtiği önemlidir” diyor.

Gerçekten çok kısa olan yaşamımızı yeterince mutlu yaşayabiliyor muyuz? Bu soruya olumlu yanıt vermek çok zor. Çünkü küçük olaylardan mutluluk payı çıkaramıyoruz ve yaşamayı hep gelecek günlere erteliyoruz. Oysa bugünü, hatta an’ı yaşamamız gerekiyor.

Hele hele yaş ilerledikçe mutlu ve huzurlu yaşamanın önemi daha da artıyor. Deneyim de tabii. “Deneyim, hiçbir şeye şaşırmamaktır” sözü çok doğru.

Mario Raul de Morais Andre, 1893-1945 yılları arasında yaşamış Brezilyalı şair, romancı, müzikolog.

İşte sizler için “Olgunluğun Kıymetli Zamanı” kitabından bir alıntı:

“Olgunluk dönemimde, kalan yıllarımı saydım ve yaşadığımdan çok daha az zamanım kaldığını keşfettim. Bir şekerleme paketi kazanmış küçük bir çocuk gibi yılları büyük bir zevkle ve iştahla yedim ama azalmaya başladıklarını hissedince artık teker teker, tadını çıkararak yiyorum. Artık yasaların ve yönetmeliklerin tartışılıp durduğu ve hiçbir işe yaramayacağını bildiğim sonsuz toplantılara ayıracak zamanım yok. Takvim yaşlarına rağmen hâlâ büyümeyen aptal insanlara destek olmak için zamanım yok. Vasatlıkla uğraşmak için de zaman ayıramam. Şişmiş egoların bulunduğu toplantılara katılmayı hiç istemiyorum. Artık dalaverecilere ve çıkarcılara tahammül etmiyorum. Başarılı olmuş insanların yerine geçmeye can atan şu kıskanç insanlara hiç tahammülüm kalmadı. Üst düzey bir makam için yapılan kavgaların çirkin sonuçlarına tanık olmaktan nefret ediyorum. İnsanlar, içeriğe değil, sadece başlıklara bakar oldular. Benim zamanım ise başlıklarla uğraşmayacak kadar değerli artık. Öz’ü istiyorum, ruhumun acelesi var. Pakette şimdi daha az şeker kaldı. İnsan onurunu ve gerçekleri savunan, sorumluluktan kaçmayan, başarılarından dolayı şişinmeyen, kendi yanlışlarına gülebilen, zamanından önce ‘oldum’ demeyen, insan olmayı anlamış insanlarla yaşamak istiyorum. Asıl olan, yaşamı değerli kılmış eylemlerinizdir. Yaşamın sert darbelerinden, yumuşak bir ruh ile çıkmayı başarabilmiş ve başkalarının yüreğine dokunabilen insanlarla olmak istiyorum. Evet, olgunluğun bana getireceği o doluluğu hissetmek için acelem var. Elimde kalan tek bir şekerlemeyi bile yitirmek istemem. Amacım, sevdiklerim ve vicdanımla barış içinde ve huzurla dolu olmaktır. Umarım, sizin için de aynısı olur, çünkü her durumda yaşlanacaksınız.

İki tane hayatımız var ve ikincisi, sadece bir tane hayatımız olduğunu anladığımızda başlıyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
gibidir masal ömür

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?