• DOLAR
  $1.660,3100
 • EURO
  $0,4641
 • ALTIN
  $49.715,7600
 • BIST
  $185,6500
Sezgin: “Kobiler nefes alacak”

Sezgin: “Kobiler nefes alacak”

Bandırma Ticaret Borsası(BTB) Başkanı Halit Sezgin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB)’nin,  esnaf için seferberlik ilan ederek, 6 milyar liralık “TOBB Nefes Kredisi” projesinin hayata geçtiğini söyledi.   

DENİZBANK KATILIMCI BANKA

TOBB’un geçtiğimiz yıllarda 6 defa gerçekleştirdiği KOBİ finansman projesi “TOBB Nefes Kredisi” tekrar başladı. DenizBank, Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak amacıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında, KOBİ’lere düşük faizli kredi sağlamak için hayata geçirilen ‘TOBB Nefes Kredisi’ projesinde katılımcı banka olarak yer aldı. Banka , TOBB ve KGF desteğinde yıllık yüzde 7,5 faiz oranı ile kredi kullandırıp, KOBİ’lere nefes aldıracak. Kredinin, 2020 senesinde 6 ila 8 ay anapara ve faiz ödemesi olmayacak, geri ödemesi ise 2021’de aylık eşit 12 taksitle yapılacak.

SEZGİN: “2020 YILI ÖDEMESİZ OLACAK”

KOBİ’lere maddi destek olacak kredi paketi hakkında BTB Başkanı Halit Sezgin ve DenizBank Bandırma Şube Müdürü Engin Aslan ile bir araya gelerek Nefes Kredisi hakkında açıklamalarda bulundu. Sezgin “Covid 19 salgınının yaratmış olduğu ekonomik sıkıntıları aşmak ve kobilerin finansman sıkıntısını gidermek için TOBB, esnafımız için seferberlik ilan ederek 6 milyar TL ile önemli bir maddi kaynak sunacak. TOBB ve 365 oda borsanın tüm kaynaklarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan Nefes Kredisi’nde 2020 yılı tamamen ödemesiz olacak. Ödemeler yıllık yüzde 7,5 faiz ile 2021’de aylık eşit 12 taksitle yapılacak. Kredi’de üst limit illere göre 50 bin ila 100 bin TL arasında değişiyor. Krediye Denizbank öncülük edecek ve Kredi Garanti Fonu kefalet edecek.  TOBB öncülüğünde hazırlanan ‘Nefes Kredisi’nin iş dünyası adına hayırlı olmasını temenni ediyor, destekleri için Sayın Bakanımız Berat Albayrak’a, TOBB Başkanımız Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Kredi Garanti Fonu Yönetimine ve Deniz Bank’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.” diye konuştu

ASLAN: “KOBİ’LERİMİZ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI ŞİMDİ SIRA BİZDE”

DenizBank Bandırma Şube Müdürü Engin Aslan üçüncü kez yer aldıkları TOBB öncülüğünde hayata geçirilen Nefes Kredisi ile ilgili şunları söyledi; “Ekonomimizi ayakta tutan, istihdamın, üretimin, ihracatın yükünü sırtlayan KOBİ’lerimizin yanındaki güç olmak amacıyla, piyasa faiz oranlarının altında gerçekleştirilen tüm projelerde hep ön safta yer aldık. KOBİ’lerimiz, Koronavirüs ile mücadelenin zirveye çıktığı bu hassas dönemde ülkemiz için büyük fedakarlıkta bulunarak kepenklerini gönüllü olarak kapattı. Birçok tezgah, dükkan, fabrika uzun süredir faaliyet gösteremiyor. Onlar üzerine düşeni yaptı, şimdi bu toprakların ürettikleri ile ekmeklerini kazanan bizler de; üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz. Bugüne kadar özellikle KOBİ’lere ve küçük esnafa sunduğu destekle, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma ve sosyal dengenin oluşturulması yönünde önemli misyon üstlenmiş bir kurumuz. Bu değerli mirastan aldığımız güçle, yeniden önemli inisiyatif üstlenerek TOBB ve KGF desteği ile, yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı ve üst limiti 50 bin ve 100 bin lira arasında değişen “TOBB Nefes Kredisi”ni hayata geçiren banka konumunda yer alıyoruz. Yağmurlu havada şemsiyeyi kapatmıyor, 2020 yılında bir kez daha KOBİ’lerimizin yanında olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

NEFES KREDİSİ NASIL ALINIR?

TOBB’a bağlı oda ve borsalara üye olan cirosu 25 milyon TL’nin altında olan işletmeler, üye oldukları oda ve borsalardan faaliyet belgesi alarak, koşulsuz şartsız, Denizbank üzerinden krediye başvurabilecek. Başvuru için gereken faaliyet belgesi, TOBB’a bağlı oda ve borsaların tamamından online olarak alınabilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?