• DOLAR
  7,8158
 • EURO
  9,4809
 • ALTIN
  461,55
 • BIST
  10,5045
Erdem Özcan
Erdem Özcan
bandirmadha@gmail.com
80 Plakanın Hikayesi
 • 0
 • 01 Temmuz 2020 Çarşamba
 • +
 • -

Bandırma’nın “Tarihi İl” olma konusu her yıl üç beş defa mutlaka gündeme gelir. Bu yıl da böyle oldu. Gerek sosyal medya gerekse de yazılı basında gündemdeki yerini aldı. Ben de olduğu gibi her Bandırmalı’nın il olmayla ilgili hatırası mutlaka vardır.

İl olma konusuyla ilgili neler yazmamışım ki?

Bandırma’nın il macerası, istek ve talebi ilk 1956 yılında zamanın Başbakanı Adnan Menderes’in Bandırma’ya geldiği yıl başlamıştı. Menderes, günümüzde Belediye Nikah Salonu olarak kullanılan eski belediye binasından, “Vilayet olmak istiyoruz” diye seslenen Bandırmalılara, “Benden vali değil, fabrika isteyin” demişti.

Ehh haksız da değildi hani…

Zaman içinde fabrikalarımız oldu,  il olma şartları da oluştu ama bir türlü ilerleme olmadı.

Ne zaman seçim sath-ı mealine girilir, il olma konusu ısıtılıp ısıtılıp Bandırmalıların önüne konulur…

HEP AYNI HİKÂYE

2008 yılında gerçekleştirilen AK Parti İlçe Kongresinde konuşan iki Balıkesirli milletvekili İsmail Özgün ve A. Edip Uğur yaldızlı sözlerle Bandırmalıların en hassas olduğu il olma konusunu değinerek, “Bandırmayı çok sevdiklerini”, “Mutlaka il olması gerektiğini” ve “Canı gönülden istediklerini” vurgulayarak mahalli seçimler öncesi “Bize oy verirseniz, Bandırma’yı il yaparız” demeye getirmişlerdi.

Bu eski bayatlamış seçim taktikleri ve vaatlerine karşılık Bandırmalıların her seçim arifesinde söylenen bu sözlere artık karınlarının tok olduğunu konusunda görüş ve düşüncelerimi yazmıştım.

Yazı büyük ilgi görünce, arşivimde belgesel tadında fotoğraflarının olduğu ‘80’ numaralı plakanın hikâyesini de yazmam kaçınılmaz olmuştu.

Bandırma’nın ilk il olma kampanyası 1956 yılında başladı.

Eski belediye binasından Bandırmalılara seslenen dönemin Başbakanı Adnan Menderes’in karşısındaki topluluğun elindeki pankartlarda şunlar yazılıydı.

“KAZARA KAZA KALDI KAZAMIZ”,

“VİLAYET HAKKIMIZDIR VALİ İSTİYORUZ”,

“BANDIRMA VALİSİZ BİR VİLAYETTİR”…

Bu isteklere karşı Menderes’in cevabı “Benden vali değil, fabrika isteyin” olmuştu.

Gerçekten doğru da söylemişti.

Yani bugünküler gibi yıllar sonra aynı meydanda eski başbakanlardan Süleyman Demirel’in söylediği gibi, “İstediğiniz vali olsun. İl olmak istiyor musunuz? Takın öyleyse seçimden sonra aracınıza 80 numaralı plakayı!” demişti.

DEMİREL BANDIRMA’DA

1994 milletvekili seçimlerine az kala başbakan Süleyman Demirel Balıkesir’den sonra Bandırma’ya gelmişti. Önce Cumhuriyet Meydanı’ndaki otobüsün üstündekileri bir tanıyalım isterseniz. Demirel’in hemen yanında Cavit Çağlar, Devlet Bakanı Baki Ataç hemen arkasında İl Genel Meclis Üyesi ve milletvekili adayı Cemal Öztaylan ile Hüseyin Balyalı (Bu seçimlerde milletvekili oldular), DYP Bandırma İlçe Başkanı Muammer Söğütlü, Osman Adsoy ve meydanda hınca hınç bir kalabalık.

 

Seçimlerde adettir.

Olur olmaz vaatler havalarda uçuşur!..

At atabildiğin kadar!..

 

Demirel de öyle yaptı:

Ey Bandırmalılar il olmak istiyor musunuuzzzz?”

“İstiyoruzzz…”

“Oldunuz gitti. Takın aracınıza 80 numaralı plakayı gari…”

Ne demek bu?

Yani demek istiyor ki, bize oy verir de kazanırsak Bandırma vilayet olacak…

Ve o vilayetin il plakası ‘80’ olacağından araçların 10 olan plaka numarası 80 olacak.

Daha doğrusu olacak idi!..

O seçimlerde DYP Balıkesir’den 7 milletvekiliyle tulum çıkardı çıkarmasına ama Bandırma hâlâ il olacak!..

Meğerse Demirel Bandırma’ya gelmeden önce Edremit’e ve bazı ilçelere de il sözü vermiş.

VE 80 NUMARALI PLAKA

Benim de yönetim kurulu üyesi olduğum Ticaret Odası Başkanı Çetin Sever zamanında; nasılsa il olacağız ya, öyle ya koskoca başbakan binlerce kişi karşısında söz verdi diye düşündük ve sembolik bir plaka yaptırdık.

“80 BT O02”

Seçimlerden sonra ilk defa milletvekili olan Cemal Öztaylan Balıkesir Valisi ile Ticaret Odası’nı ziyarete geldikleri sırada Kaymakam İbrahim Turanlı, ortada Oda Başkanı Çetin Sever, yanında Balıkesir Valisi ve arka planda ben işte sayfamızda gördüğünüz gibi 80 numaralı sembolik il plakasıyla bir de hatıra fotoğrafı çektirdik.

 

80 plakanın ilginç başka bir hikâyesi daha var…

Bazı Bandırmalılar sevinçlerinden araçlarına 80 plakayı taktırınca trafik polisine yakalanmış. Vatandaş bakmış ceza yiyecek “Ne cazası memur bey; geçen gün baba Demirel otobüsün üstünde konuşurken takın aracınıza 80 plakayı demedi mi”

Polis memuru çok sakin bir şekilde şu cevabı vermiş: “Evet dedi ama bu plakada mühür yok; yani plaka sahte!!”

SAHTE PLAKA ÇÖPE

Gel zaman git zaman…

O fotoğrafta da bu sefer Ticaret Odası Başkanı Osman Kocaman, Meclis Başkanı Sel Erşen, Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Doru ve Etem Ozar, fotoğrafı çeken de ben…

Diğer arkadaşlar da bizi seyrediyorlar ne yapacağız diye.

Yönetim kurulu odasının başköşesinde duran 80 BT O02 nolu plaka tüm arkadaşlarımızı rahatsız etmeye başlamıştı.

“Arkadaşlar” dedik, bu plaka burada neden boşu boşuna duruyor? Sahteymiş; madem bir işe yaramıyor, ya bunu güzel bir paket yapıp posta ile ilgili yere yani ilgili zat-ı muhtereme gönderelim ya da çöpe atalım.”

Hangi arkadaş söyledi bilmiyorum, “Yok dedi posta parasına yazık olur en iyisi çöpe atalım” dedi.

Biz de öyle yaptık.

RONA YIRCALI NE DEMİŞTİ?

Ticaret Odası’nın ödül törenleri oluyordu.

Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Rona Yırcalı konuşmasının sonunu “Bundan sonraki töreni inşallah il olmuş bir Bandırma’da yaparız” sözüyle bitiriyordu.

Yönetim Kurulu Üyesi rahmetli İzzettin Yaşbek kulağıma eğildi ve “ İnanma oğlum, burada böyle söylerler, Balıkesir’de başka söylerler” dedi.

Dikkat edilirse Öztaylan hiç il sözü vermez yani onun deyişiyle “Olmayacak duaya amin” demez.

Onun için maalesef Balıkesirli milletvekilleri olsun yöneticileri olsun Bandırma’nın il olmasını katiyen istemezler.

Ben de onun için Balıkesirli sayın milletvekillerine diyorum ki; iki de bir Bandırma’nın il olması konusunu Bandırmalıların gözünün içine baka baka atıp tutmayın…

Bu vesileyle vefatının 5. yılında, “Dün dündür, bugün bugündür” sözünün mimarı rahmetli Süleyman Demirel’i de rahmetle anmadan geçemezdim…

Seversiniz sevmezsiniz; ama hakkını da verelim.

Zamanında ülkemize büyük yatırımlar olmuştu. “Barajlar Kralı” unvanı boşuna değildir. En ağır eleştirileri sempatiyle karşılamıştır. Meydanı dolduran kalabalığın yüzlerinde hep gülücükler vardı.

“Yürümekle yollar aşınmaz” derken tenkit edilmişti…

Peki, hakikaten aşındı mı?

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM