• DOLAR
  $2.494,7300
 • EURO
  $0,7115
 • ALTIN
  $38.325,9200
 • BIST
  $137,9800
Turkav İbrahim
Turkav İbrahim
turkavibrahim@gmail.com
Raylı Sistemler Balıkesir’e
 • 0
 • 14 Temmuz 2020 Salı
 • +
 • -

Balıkesir coğrafyası itibari ile Türkiye’nin önemli bir konumundadır. İstanbul,İzmir, Bursa, Kocaeli, Adapazarı gibi büyükşehirler ile yakınlığı ile Türkiye nüfusunun neredeyse yarısının yaşadığı bir konumdadır. Uzun bir kıyı şeridine sahip ve yurtiçi turizmde önemli bir yere sahiptir. Doğal güzellikleri ve yer altı kaynakları bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Tarım ve hayvancılıkta büyük bir yükü çekmektedir. Velhasıl neredeyse her türlü imkanı içerisinde barındırmaktadır.

Tüm bu imkanların daha verimli bir ulaşım ile başka bir seviyeye çıkacağını düşünüyorum. Balıkesir bir an evvel raylı sistemleri düşünmeli ve tartışmalıdır. Raylı sistem toplu taşıma ve yük taşımacılığı için inanılmaz bir ağ kuracaktır. Özellikle turizm açısından Edremit körfezi ve Kapıdağ Yarımadası ve bunun yanında diğer ilçelerinde bulunan tarihi, doğal güzellikler ve termal turizminin artmasını sağlayacaktır.

Raylı sistemler ile bağlanan ilçeler hem Balıkesir halkının ulaşımını rahatlatacak iken ekonomik, kültürel ve eğitim açısından etkileri de gözlenecektir.

Bugün Ayvalık’a gidip gecesine Erdek’e geçebilecek bir ağın olması turist açısından bir bölgeye gelerek sadece denize girip gidilmesinden öteye geçebilir. Ayvalık’a gelen birisi raylı sistem ağı ile Balıkesir’in her yanını gezebilir hale geleceğini düşünürsek, ekonomik girdi olarak çok farklı bir dağılımı gözleyebileceğiz.

Bugün Doğu Ekspresi turistik bir tren olmuştur. Doğu Ekspresi’nin güzergâhı turistik bir yürüyüş yolu haline gelmiştir.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi başta olarak tüm belediyeler bir araya gelerek bu konunun öncüsü olmalılardır. Bu projeyi Ankara’dan beklemek yerine kendileri önlerine koymalılardır. Balıkesir’e raylı sistemleri yapamasalar bile bunun projesini hazırlamaya cesaretleri olmalıdır. Balıkesir yurtiçi turizmin merkezlerinden ve artık yurtdışı turizm içinde gereken hamleleri yapmalıdır. Bunun için alternatif bütçeler oluşturulabilinir. TCDD’nin kollarına atıp kaçmanın bir manası yok.

Bunun için gerekli teknik donanıma sahip değilim.Lakin bunun ile alakalı teknik donanıma sahip insanları çalıştay yapmaya davet ediyorum. Bunun öncülüğünü de Balıkesir Belediyeleri’nin çekmesi gerektiğini düşünüyorum. Raylı sistemler ile ilgili sadece teknik donanıma sahip kişiler değil ekonomik, kültürel ve sosyal tüm boyutların ortaya konularak bir çıktı almamız gerekiyor. Projenin gerçekleşip, gerçekleşmemesinden önce gerçekçi veriler ile bir tartışmayı hak ediyor raylı sistemler.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM